Resovia, Stal Rzeszów i Skra Częstochowa. To trzy kluby, które już niedługo mogą otrzymać cenne punkty walkowerem. Chodzi o spotkania z Pogonią Siedlce, która miała stosować niedozwolone w piłce "infuzje dożylne".
Sprawa dotyczy sytuacji z końca ubiegłego roku kiedy to piłkarze drugoligowej Pogoni Siedlce zostali posądzeni o doping. Sprawa szybko się wyjaśniła i ostatecznie aż 7 zawodników Pogoni zostało ukaranych aż 6-miesięczną dyskwalifikacją.

Wśród są Tomasz Margol, Aya Diouf, Marcin Kozłowski, Piotr Smołuch, Kacper Falon, Sebastian Krawczyk oraz Artur Balicki. Wszyscy mieli stosować infuzje dożylne o nawet 10-krotnie większej dawce niż to dozwolone przez co zostali ukarani przez Polską Agencję Antydopingową.

PZPN czeka na orzeczenie z komisji antydopingowej

Cała sprawa jest dość skomplikowana, bo Pogoń Siedlce twierdzi, że stosowała suplementację pod okiem klubowego lekarza. Ten znowu zasłania się tym, że "nie wiedział, że nie można stosować takich dawek".
 
Od decyzji Polskiej Agencji Antydopingowej klub się oczywiście odwołał i już od dłuższego czasu czeka na ostateczny werdykt. A PZPN zwleka z decyzją o... walkowerach. Bo, cytując fragment regulaminu rozgrywek 2 ligi:
 
"zawody należy zweryfikować jako przegrane 0:3 na niekorzyść drużyny, w składzie której występowało co najmniej dwóch zawodników, u których stwierdzono pozytywne wyniki badań antydopingowych lub odmówili poddania się badaniom".
 
Sprawa jest poważna, bo dotyczy aż siedmiu meczów z udziałem graczy Pogoni Siedlce. W tym wygranych - ze Skrą Częstochowa (2-0), Stalą Rzeszów (2-1) i Resovią (1-0).  W tym pierwszym pojedynku wystąpiło czterech niedozwolonych według regulaminu zawodników, w dwóch pozostałych - po dwóch. Czy to będzie oznaczać walkowery?

Kluby 2 ligi złożyły protest. Chcą walkowerów

- Przez naszego prawnika złożyliśmy pismo do PZPN-u. Kilka dni później dostaliśmy informację od rzecznika dyscyplinarnego związku, że wciąż jest prowadzone postępowanie wyjaśniające i organ dyscyplinarny czeka na orzeczenie z komisji antydopingowej. Dopiero wtedy zostanie rozpatrzony wniosek o walkower - powiedział wiceprezes Apklan Resovii Adrian Rudawski w rozmowie z portalem nowiny24.
 
Oficjalny protest w tej sprawie złożyła także Skra Częstochowa. Nie zrobili tego natomiast w Stali Rzeszów.- Nie wchodzimy w takie akcje, chcemy wygrywać na boisku - powiedział "Nowinom" dyrektor sportowy Stali Michał Wlaźlik,  - Jeżeli jednak PZPN podejmie decyzje o walkowerach to, z tego co wiem, obejmie to nie tylko tych, którzy składali protest.

Awans dla Resovii, utrzymanie dla Skry

Jeżeli Polska Agencja Antydopingowa utrzyma swoje decyzje w mocy - a wydaje się to bardzo prawdopodobne - PZPN najpewniej zweryfikuje wyniki siedmiu spotkań z udziałem Pogoni Siedlce jako walkowery dla ich rywali. To może zmienić bardzo wiele w tabeli 2 ligi. Szczególnie mając na uwagę widmo przedwczesnego zakończenia rozgrywek z powodu pandemii koronawirusa.
 
Po uwzględnieniu walkowerów podopieczni Szymona Grabowskiego awansowaliby na pozycję wicelidera rozgrywek 2 ligi, co w takiej sytuacji dawałoby im bezpośredni awans do 1 ligi. Zmiany zajdą też na dole tabeli, bo Skra Częstochowa opuści strefę spadkową.
 
Jak wyglądałaby tabela 2 ligi weryfikacji?
 
1. Widzew Łódź - 47 pkt
2. Apklan Resovia - 44 pkt
__________________________
3. Górnik Łęczna - 42 pkt
4. GKS Katowice - 41 pkt
5. Olimpia Elbląg - 36 pkt
6. Bytovia Bytów - 33 pkt
__________________________
7. Stal Rzeszów - 33 pkt
8. Błękitni Stargard - 31 pkt
9. Górnik Polkowice - 30 pkt
10. Znicz Pruszków - 30 pkt
11. Elana Toruń - 29 pkt
12. Garbarnia Kraków - 28 pkt
13. Lech II Poznań - 28 pkt
14. Skra Częstochowa - 28 pkt
__________________________
15. Stal Stalowa Wola - 24 pkt
16. Pogoń Siedlce - 18 pkt
17. Legionovia Legionowo - 13 pkt
18. Gryf Wejherowo - 13 pkt

Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.