Dotarły do nas dość niepokojące informacje, w których mowa o dopingu. Kilku piłkarzy siedleckiego klubu miało dopuścić się właśnie tej praktyki. Sprawą zajął się Polski Związek Piłki Nożnej oraz Polska Agencja Antydopingowa.

Ostatnimi czasy dziwne rzeczy działy się w Pogoni Siedlce, która bije się o utrzymanie na drugoligowym froncie. W dniu dzisiejszym za pośrednictwem strony antydoping.pl, Polska Agencja Antydopingowa opublikowała komunikat w związku ze sprawą podejrzenia brania dopingu przez grupę piłkarzy.

Problemem siedleckiego klubu zainteresował się także Rzecznik Dyscyplinarny PZPN, celem wyjaśnienia przez Pogoń zaistniałej sytuacji. Jeśli podejrzenia wobec zawodników drugoligowca okażą się prawdziwe, to grupa piłkarzy będzie musiała spodziewać się surowych kar.

Sprawę bada prokuratura

Sprawę zaczęła badać także Prokuratura Okręgowa w Lublinie, która wszczęła już śledztwo. Do zdarzenia miało dojść 16 października 2019 r. w Siedlcach. Klubowe pomieszczenia Pogoni zostały przeszukane przez policję, zabezpieczono przedmioty mogące stanowić dowody w sprawie, w tym dokumentację medyczna i środki komunikacji.

Poniżej przedstawiamy komunikaty Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN oraz Polskiej Agencji Antydopingowej:

W związku z działaniami prewencyjnymi dotyczącymi przeciwdziałania dopingowi w piłce nożnej, Rzecznik Dyscyplinarny PZPN zwraca uwagę, iż wszelka suplementacja dla zawodników piłki nożnej winna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza klubowego, posiadającego stosowną licencję PZPN oraz specjalistyczną wiedzę odnośnie substancji i metod zabronionych sportowcom. 

Przyjmowanie odżywek bez stosownej kontroli medycznej wiąże się z poważnym ryzykiem odpowiedzialności dyscyplinarnej. Stosowanie infuzji dożylnych (iniekcji), o objętości większej niż 100 ml w okresie 12 godzin, z wyłączeniem tych przyjętych w uzasadnionych przypadkach w trakcie hospitalizacji, zabiegów chirurgicznych lub badań klinicznych, jest zakazane.

Pierwszy zakład bez ryzyka -> nawet do 500 zł!

Wszelkie podejrzane działania podlegają kontroli Polskiej Agencji Antydopingowej POLADA, a w przypadku podejrzenia przestępstw dopingu powodują wszczęcie przez Prokuraturę postępowań karnych.

Polska Agencja Antydopingowa informuje, iż wszczęła postępowanie w zakresie podejrzenia stosowania metody zabronionej w postaci infuzji dożylnych przez 7 zawodników piłki nożnej należących do Miejskiego Klubu Sportowego Pogoń Siedlce. Zawodnikom grozi kara 4 lat dyskwalifikacji. Sprawa jest rozwojowa. Ze względu na możliwość popełnienia przestępstwa POLADA udostępniła akta sprawy Prokuraturze Krajowej oraz Prokuraturze Okręgowej w Lublinie.

Policja dokonała przeszukań

Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie zaistniałego w dniu 16 października 2019 r. w Siedlcach, narażenia ustalonych piłkarzy Miejskiego Klubu Sportowego Pogoń Siedlce na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez nieprzestrzeganie procedur medycznych, to jest czynu z art. 160 § 1 kk w zbiegu z art. 48 ust. 2 Ustawy z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zwalczaniu dopingu w sporcie w zw. z art. 11 § 2 kk.

W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie na podstawie nakazów prokuratorskich dokonali przeszukań m.in. w pomieszczeniach Klubu Sportowego, gdzie zabezpieczone zostały przedmioty mogące stanowić dowody w sprawie, w tym dokumentacja medyczna i środki komunikacji. 

Jednocześnie Polska Agencja Antydopingowa we współdziałaniu z funkcjonariuszami Policji dokonała pobrania materiałów do badań kontrolnych, których wyniki zostaną wykorzystane w toku śledztwa. 

Informujemy, iż zgodnie z obowiązującą listą substancji i metod zabronionych niedozwolone są infuzje dożylne i (lub) iniekcje o objętości większej niż 100 ml w okresie 12 godzin, z wyłączeniem tych przyjętych w uzasadnionych przypadkach w trakcie hospitalizacji, zabiegów chirurgicznych lub badań klinicznych. W przeszłości stosowanie tego rodzaju dopingu zostało stwierdzone m.in. przez Samira Nasri (skazany na 18 miesięcy dyskwalifikacji) oraz Ryana Lochte (skazany na 14 miesięcy dyskwalifikacji).


Foto: Radosław Kuśmierz

Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.