Osiem lat temu na rynku polskiej literatury sportowej pojawił się projekt unikatowy – zarówno na polską, jak i europejską skalę. Sportowa Książka Roku to zarówno codzienny serwis internetowy, na którym pojawiają się informacje związane z polskimi książkami sportowymi, jak i Plebiscyt, w którym wybierane są najlepsze publikacje tego typu. 31 stycznia 2021 roku zakończyła się ósma edycja tego wydarzenia!

Sportowa Książka Roku 2020

2020 rok był na rynku szczególny, bowiem epidemia COVID-19 wymusiła na wydawcach zmianę priorytetów. Na liście premier przeważały publikacje polskich autorów, odwracając nieco dotychczas panujący trend. Dzięki temu czytelnicy mogli przeczytać m.in. o historii chorzowskiego Ruchu, piłkarskich realiach kibicowania w Hiszpanii, futbolowych wojnach i będącej w ich tle polityce, czy zasmakować się w biografiach Romana Koseckiego, Zbigniewa Pietrzykowskiego i Zbigniewa Bońka.

Głosowanie w ósmej edycji Plebiscytu Sportowa Książka Roku pozwoliło wyłonić najlepsze tytuły, jakie pojawiły się na rynku w 2020 roku. Wyniki prezentują się następująco:

POLSKA SPORTOWA KSIĄŻKA ROKU WEDŁUG CZYTELNIKÓW: Historia Ruchu Chorzów. Tom I. Część 1 autorstwa Andrzeja Godoja, Piotra Kowalika i Damian Sifczyka

ZAGRANICZNA SPORTOWA KSIĄŻKA ROKU WEDŁUG CZYTELNIKÓW: „Chicago Bulls. Krew na rogach” autorstwa Rolanda Lazenby`ego

PIŁKARSKA SPORTOWA KSIĄŻKA ROKU: „Mecz to pretekst” autorstwa Anity Werner i Michała Kołodziejczyka

HISTORYCZNA SPORTOWA KSIĄŻKA ROKU: „Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii” autorstwa Filipa Kubiaczyka

SPORTOWA BIOGRAFIA ROKU: „Tyson Fury. Bez maski” autorstwa Tysona Fury`ego

GÓRSKA KSIĄŻKA ROKU: „Zaklętym w górski kamień” autorstwa Krystyny Palmowskiej

Tegorocznej edycji wydarzenia patronowali CANAL+, Piłkarski Biznes, RetroFutbol i NajlepsiBukmacherzy.pl.

Powstaje książka o Wieczystej

Krakowski klub sportowy Wieczysta jest teraz na ustach całej piłkarskiej Polski. Zespół z lokalnej okręgówki inwestuje w zaplecze, kontraktuje reprezentantów Polski, jak Sławomir Peszko i Radosław Majewski, a całość spina triumfalny marsz do lig centralnych. Redaktor naczelny Sportowej Książki Roku i były zawodnik tego klubu – Krzysztof Baranowski – napisał książkę o tym zespole. W toku badań i zbierania danych odkrył niezwykle interesujące wydarzenia z przeszłości, w tym historię człowieka, który był czołowym zawodnikiem na małopolskich boiskach w latach 40. i 50. ubiegłego wieku.

Zebrany materiał posłużyć ma do nakręcenia krótkometrażowego filmu dokumentalnego o tym człowieku, który wyświetlany będzie później na platformie YouTube.

Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.