Ekstraklasa jest ligą, gdzie polscy piłkarze stawiają swoje pierwsze kroki w poważnej piłce. Zazwyczaj jest to dla nich przystanek do większej kariery w zachodnich klubach w lidze angielskiej, niemieckiej lub włoskiej. Czasami zdarza się, że piłkarz, który świetnie prezentował się na polskich boiskach, nie radzi sobie w innej lidze. W ostatnich latach było wiele takich przypadków. W poniższym zestawieniu przygotowaliśmy natomiast listę zawodników, którzy wychowali się w Ekstraklasie (sprawdź aktualności o polskiej piłce) i w ostatnich latach osiągali sukcesy na zachodzie.


Najlepsi piłkarze w ligach zagranicznych, którzy wychowali się w Ekstraklasie

Robert Lewandowski

Ten piłkarz musiał znaleźć się na pierwszym miejscu. Jeszcze żaden piłkarz, który grał w Ekstraklasie, nie zrobił takiej kariery jak właśnie Robert Lewandowski.

W 2008 został sprzedany do Lecha Poznań ze Znicza Pruszków za kwotę prawie 1,5 miliona złotych. W Ekstraklasie zadebiutował w 67. minucie meczu 1. kolejki sezonu 2008/2009 z GKS-em Bełchatów, gdzie zdobył swojego pierwszego gola w lidze. W grudniu 2008 roku został uznany przez tygodnik „Piłka Nożna” za największe odkrycie roku w Polsce.

W sezonie 2008/2009 zdobył z Lechem Puchar Polski, pokonując w finale Ruch Chorzów (1:0), a latem 2009 roku sięgnął po Superpuchar Polski. W maju 2010 roku zdobył z Lechem mistrzostwo Polski, a sam – z 18 bramkami na koncie – wywalczył koronę króla strzelców Ekstraklasy. Wystąpił łącznie w 82 oficjalnych spotkaniach Lecha Poznań, strzelił w nich 41 bramek i zanotował 20 asyst. W czerwcu 2010 roku podpisał kontrakt z niemiecką drużyną Borussia Dortmund.

Jan Bednarek

Jan Bednarek jest pierwszym od czasu Roberta Warzychy polskim piłkarzem z pola, który poradził sobie w Premier League. Miejsce w pierwszym składzie wywalczył sobie pod koniec 2018 roku, po objęciu “Świętych” przez Ralpha Hasenhuettla. Ma już ponad 150 występów w Premier League i 10 goli, co czyni go najlepszym, polskim strzelcem w lidze angielskiej. Wcześniej, w Lechu Poznań był podstawowym stoperem tylko przez jeden sezon. Przełomowe dla jego kariery okazało się wypożyczenie do Górnika Łęczna. Obecnie zawodnik klubu Aston Villa.

Krzysztof Piątek

Krzysztof Piątek w barwach Cracovii był jednym z najlepszych napastników Ekstraklasy. Gdy latem 2018 roku reprezentacja Polski grała na mundialu w Rosji, a kibice ponownie leczyli rany po braku awansu do fazy pucharowej, Piątek za 4,5 miliona euro trafił do włoskiego klubu Genoa. Piątek stał się gwiazdą Seria A, strzelając gole jak na zawołanie. Sześć miesięcy później legendarny klub AC Milan zapłacił za Polaka 35 milionów euro, a “Pistolero” nie zwalniał i jego licznik bramek ciągle rósł. Wydawało się, że obok Lewandowskiego, reprezentacja Polski zyskała nową gwiazdę. Niestety na ten moment kariera Piątka zahamowała i nękany kontuzjami zawodnik odbudowuje swoją formę we włoskim US Salernitana 1919.

Najdroższe transfery Polaków z Ekstraklasy

Dwukrotnie w historii przebita została granica 10 milionów euro zarobionych przez polskie kluby na sprzedaży swojego zawodnika z Ekstraklasy.

    1. Kacper Kozłowski – transfer z Pogoni Szczecin do Brighton & Hove Albion (11 milionów euro)
    2. Jakub Moder – transfer z Lecha Poznań do Brighton & Hove Albion (11 milionów euro)
    3. Jakub Kamiński – transfer z Lecha Poznań do VfL Wolfsburg (10 milionów euro)
    4. Radosław Majecki – z Legii Warszawa do AS Monaco (7 milionów euro)
    5. Jan Bednarek – z Lecha Poznań do Southampton (6 milionów euro)
    6. Kamil Piątkowski – z Rakowa Częstochowa do Red Bulla Salzburg (6 milionów euro)
    7. Sebastian Szymański – z Legii Warszawa do Dynama Moskwa (5,5 miliona euro)
    8. Michał Karbownik – z Legii Warszawa do Brighton & Hove Albion (5,5 miliona euro)
    9. Adrian Mierzejewski – z Polonii Warszawa do Trabzonsporu (5,25 miliona euro)
    10. Bartosz Kapustka – z Cracovii do Leicester City (5 milionów euro)
    11. Bartosz Białek – z Zagłębia Lubin do VfL Wolfsburg (5 milionów euro)
    12. Krzysztof Piątek - z Cracovii do Genoa (4,5 miliona euro)

    Źródło: https://gotowinasport.sts.pl/wokol-sportu/najdrozsze-transfery-polakow-z-ekstraklasy/

    Najlepsi piłkarze z ligi polskiej w reprezentacji

    Patrząc na ostatnie powołania selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej, Czesława Michniewicza, na próżno szukać zawodników, którzy na co dzień występują w Ekstraklasie. Michniewicz bardziej stawia na zawodników grających w zagranicznych klubach. Powołanie na wrześniowe mecze kadry w Lidze Narodów otrzymali zawodnicy Pogoni Szczecin Kamil Grosicki i Mateusz Łęgowski oraz piłkarz Lecha Poznań Michał Skóraś.

    Grosicki tym samym to najlepszy piłkarz grający w Ekstraklasie, który ma szanse na wyjazd na mundial do Kataru. Szczecinianin w biało-czerwonej koszulce zadebiutował w 2008 roku w towarzyskim meczu z kadrą Finlandii. Jest uczestnikiem Mistrzostw Europy 2012, 2016 oraz Mistrzostw Świata 2018. Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta z jak do tej pory 86 występami w narodowej kadrze. Dla reprezentacji Polski pomocnik strzelił 17 bramek. Był filarem drużyny, która z pierwszego miejsca w grupie E awansowała na rozgrywane w Rosji, mistrzostwa świata w 2018 roku.

    Komentarze

    korzysta z zabezpieczenia
    reCAPTCHA
    Prywatność Warunki

    Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.