Zarobki piłkarzy w Polsce są tematem, który zawsze wzbudza sporo emocji. Na ile finansowe wynagrodzenie piłkarzy w Polsce różni się od tych grających w topowych europejskich ligach? Jakie są zarobki w PKO BP Ekstraklasie, a jakie w Fortuna 1. Lidze? Kto miał największy kontrakt w historii polskiej ligi piłkarskiej? Ile można zarobić, reprezentując Polskę na międzynarodowej arenie? W tym artykule odpowiemy na te i inne pytania.

Zarobki piłkarzy uzależnione są nie tylko od ich umiejętności i poziomu rozgrywek w których dany zawodnik występuje. Choć oczywiste jest, że zarobki w Ekstraklasie w zdecydowanej większości będą wyższe niż zarobki piłkarzy Fortuna 1. Ligi.

Często jednak największe kontrakty otrzymują piłkarze, którzy mają dobrych agentów. W wielkim skrócie - zarobki piłkarzy w dużej mierze zależą od zdolności negocjacyjne menedżerów piłkarskich, którzy się nimi opiekują. Zupełnie inną sprawą są zarobki w reprezentacji Polski.

Zarobki w PKO BP Ekstraklasie

PKO BP Ekstraklasa to najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce, a zarobki piłkarzy grających w tej lidze są na ogół wyższe niż w niższych ligach, choć istnieją od tej reguły wyjątki (np. Wieczysta Kraków).

Średnie miesięczne wynagrodzenie w Ekstraklasie wynosi około 20-30 tysięcy złotych brutto. W skali roku daje to zarobki w granicach 240-360 tysięcy złotych brutto.

Są to jednak kwoty bardzo mocno uśrednione, bowiem rozpiętość w zarobkach piłkarzy jest bardzo duża.

Gwiazdy PKO Ekstraklasy mogą zarabiać znacznie więcej, nawet do 200-250 tysięcy złotych miesięcznie. Oznacza to, że roczne zarobki mogą sięgnąć nawet 3 milionów złotych.

Według portalu Salary Sport zajmującym się obliczaniem wynagrodzenia piłkarzy m.in. w polskiej PKO Ekstraklasie wycenił roczną wartość kontraktu Sonny Kittela (Raków Częstochowa) na ponad 3 miliony złotych. To oznacza, że zawodnik miałby zarabiać ponad 250 tysięcy złotych miesięcznie.

Jednym z najlepiej opłacanych piłkarzy w Ekstraklasie jest też doświadczony obrońca Legii Warszawa i reprezentacji Polski - Artur Jędrzejczyk.

Według danych z portalu Salary Sport popularny "Jędza" ma zarabiać ok. 2,3 mln złotych rocznie, co daje blisko 200 tys. zł miesięcznie.


Zarobki w Fortuna 1. Lidze

Fortuna 1. Liga, będąca drugą klasą rozgrywkową w Polsce, oferuje znacznie niższe zarobki. Średnie wynagrodzenie piłkarza w tej lidze to około 10-15 tysięcy złotych miesięcznie, co w skali roku daje zarobki w granicach 120-180 tysięcy złotych brutto.

Tutaj oczywiście także są wyjątki. Najbardziej doświadczeni piłkarze Fortuna 1. Ligi zarabiają znacznie większe pieniądze.

Zarobki piłkarzy niestety rzadko znajdują oficjalne potwierdzenie dlatego często są to kwoty szacunkowe. Świat mediów czasem jednak bywa bezlitosny i co jakiś czas "wypływają" konkretne kwoty.

Ogromnym echem odbiły się niedawne informacje na temat zarobków Luisa Fernandeza w Wiśle Kraków. Sprowadzeniem piłkarza zainteresowany był Widzew Łódź, ale kwota jaką zawodnik zarabia w pierwszoligowym klubie okazały się zaporowa.

Nieoficjalnie mówiło się nawet o 120 tys. złotych miesięcznie, co daje blisko 1,5 mln zł rocznie. Pamiętajmy oczywiście, że do tego dochodzą różnego rodzaju bonusy i premie, który piłkarze mogą "podnieść" z murawy.

Największy kontrakt w historii polskiej ligi piłkarskiej

Jeżeli chodzi o największe kontrakty w historii polskiej ligi, to - jak łatwo się domyślić - zazwyczaj są to kontrakty z zawodnikami grającymi w Ekstraklasie. Konkretne sumy są ciężki do ustalenia, bo zazwyczaj zarówno kluby, jak i zawodnicy, zastrzegają w kontraktach prawo do utrzymania zarobków w tajemnicy.

Szacuje się jednak, że najwyższe zarobki w Ekstraklasie oscylują w okolicach 3 milionów złotych rocznie, czyli ok. ćwierć miliona złotych miesięcznie. Trzeba przyznać, że to całkiem niezła pensja na europejskim poziomie, która może przyciągnąć do Ekstraklasy piłkarzy zagranicznych.

Wyżej wspomnieliśmy o Sonnym Kittelu, który trafił do Rakowa Częstochowa z Hamburgera SV (obecnie 2. Bundesliga).

Według danych portalu Salary Sport 30-letni Niemiec ma zarabiać dokładnie 3 miliony 65 tysięcy i 920 zł rocznie. To oczywiście tylko kwota szacunkowa oparta o - jak informuje portal - "informacje prasowe, wiadomości i artykuły, internetowe encyklopedie, bazy danych oraz ekspertów z branży i informatorów".

Swego czasu bardzo głośno było o ogromnym kontrakcie Artura Jędrzejczyka. Pochodzący z Dębicy piłkarz za 4 lata gry w Legii Warszawa miał zarobić ok. 3,2 milinona Euro, co daje 800 tys. Euro rocznie. W przeliczeniu na złotówki - blisko 15 mln złotych w 4 lata, czyli ok. 3,7 mln zł rocznie (ponad 300 tys. zł miesięcznie).

Pamiętajmy jednak, że to cały czas są jednak tylko spekulacje i nikt nigdzie nie publikował oficjalnych danych poruszających zarobki piłkarzy. Często są to jednak mogą to być kwoty bliskie prawdy - podobne dane można szacunkowo wyliczyć przeglądając chociażby o roczne raporty finansowe klubów, które w Ekstraklasie funkcjonują jako spółki akcyjne.

Zarobki za grę w reprezentacji Polski

Gra w reprezentacji Polski to dla wielu piłkarzy nie tylko honor, ale również sposób na zwiększenie swoich zarobków. Choć przy obecnych wynikach reprezentacji Polski kwestia zaangażowania w grę z powodu samej idei jest dość wątpliwa - to zarobki mogą być dla zawodników motywujące.

Za każdy mecz w reprezentacji Polski piłkarze otrzymują tzw. "stawki meczowe", które mogą sięgać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za mecz, w zależności od rangi spotkania. Dodatkowo, są premie za udział w turniejach i za osiągnięcie dobrych wyników. To wszystko sprawia, że zarobki za grę w reprezentacji Polski często mogą sięgać bardzo dużych kwot.

O jakich konkretnie pieniądzach mówimy? Znowu brak tutaj szczegółowych danych, choć w przypadku dużych imprez premie pieniężne dla piłkarzy są często podawane do wiadomości publicznej.

Tak właśnie było przy okazji ostatnich eliminacji do mistrzostw świata w Katarze. Biało-czerwoni za wywalczenie awansu otrzymali ok. 12 mln złotych do podziału. W poprzednich latach za awans na duże imprezy piłkarze reprezentacji Polski otrzymywali podobne kwoty - 10 mln złotych za awans na MŚ w Rosji (2018) i aż 12 mln zł za awans na mistrzostwa Europy we Francji (2016).


Zarobki piłkarzy za awans na MŚ w Katarze 2022

Ile zarobili poszczególni piłkarze? Najwięcej Ci, którzy rozegrali najwięcej spotkań, czyli Robert Lewandowski i Wojciech Szczęsny. Każdy z nich otrzymał od PZPN blisko 700 tys. zł premii. Obaj wystąpili we wszystkich meczach eliminacyjnych oraz w meczu barażowym.

Niedużo mniej zarobili Kamil Glik i Jakub Moder, którzy za grę w el. do mistrzostw świata w Katarze zgarnęli po blisko 650 tys. zł ekstra.

Na stan konta narzekać nie mogli także Jakub Bereszyński, Jan Bednarek, Piotr Zieliński czy Grzegorz Krychowiak - wszyscy za grę w reprezentacji zarobili ponad pół miliona meczów. Każdy z nich na boisku pojawił się pięć razy, co - jak łatwo policzyć - daje po 100 tys. zł na mecz.

Niektórzy, by zarobić ogromne pieniądze na boisku musieli pojawić się tylko raz. Występ w meczu barażowym z reprezentacją Szwecji, który dał ostateczny awans reprezentacji Polski na MŚ 2022 w Katarze, zwiększył stan konta Krystiana Bielika i Jacka Góralskiego o bagatela 230 tys. zł. Za jeden mecz!

Natomiast Mateusz Wieteska i Szymon Żurawski tylko za pojawienie się na ławce rezerwowych podczas meczu barażowego ze Szwecją zgarnęli po 76 tys. zł. Nie boisko nawet nie musieli wchodzić.

Poniżej pełne zestawienie zarobków piłkarzy reprezentacji Polski za awans na mistrzostwa świata w Katarze:

 • Robert Lewandowski (8 meczów + baraż) - 681 tys. zł
 • Wojciech Szczęsny (8 meczów + baraż) - 681 tys. zł
 • Kamil Glik (6 meczów + 1 x rezerwowy + 2 x ławka rezerwowych + baraż) - 643 tys. zł
 • Jakub Moder (6 meczów + 1 x rez. + 2 x ławka rez. + baraż) - 643 tys. zł
 • Bartosz Bereszyński - (5 meczów + 2 x rez. + 2 x ławka rez. + baraż) - 587 tys. zł
 • Jan Bednarek - (5 meczów + 3 x ławka rez. + baraż) - 569 tys. zł
 • Piotr Zieliński - (5 meczów + 1 x ławka rez. + baraż) - 530 tys. zł
 • Grzegorz Krychowiak - (6 meczów + 1 x ławka rez. + baraż jako rez.) - 510 tys. zł
 • Michał Helik - (4 mecze + 2 x rez. + 2 x ławka rez. + baraż na ławce rez.) - 415 tys. zł
 • Adam Buksa - (3 mecze + 2 x rez. + baraż na ławce rez.) - 397 tys. zł
 • Kamil Jóźwiak - (5 meczów + 2 x rez. + 2 x ławka rez.) - 395 tys. zł
 • Karol Świderski - (3 mecze + 5 x rez.) - 357 tys. zł
 • Sebastian Szymański - (1 mecz + 2 x ławka rez. + baraż) - 324 tys. zł
 • Krzysztof Piątek - (2 mecze + 3 x rez. + 1 x ławka rez. + baraż na ławce rez.) - 320 tys. zł
 • Tymoteusz Puchacz - (3 mecze + 1 x rez. + 1 x ławka rez. + baraż na ławce rez.) - 301 tys. zł
 • Paweł Dawidowicz - (2 mecze + 2 x rez. + 5 x ławka rez.) - 282 tys. zł
 • Przemysław Frankowski - (3 mecze + 3 x rez.) - 282 tys. zł
 • Matty Cash (1 x rez. + baraż) - 267 tys. zł
 • Tomasz Kędziora - (2 mecze + 4 x ławka rez. + baraż na ławce rez.) - 264 tys. zł
 • Maciej Rybus - (3 mecze + 2 x rez. + 1 x ławka rez.) - 263 tys. zł
 • Karol Linetty - (3 mecze + 2 x rez.) - 244 tys. zł
 • Krystian Bielik (baraż) - 230 tys. zł
 • Jacek Góralski (baraż) - 230 tys. zł
 • Łukasz Skorupski (1 x rez. + 6 x ławka rez. + baraż na ławce rez.) - 226 tys. zł
 • Arkadiusz Milik - (3 mecze + 1 x rez.) - 207 tys. zł
 • Kamil Grosicki (3 x rez. + baraż na ławce rez.) - 189 tys. zł
 • Arkadiusz Reca - (1 mecz + 1 x rez. + 1 x ławka rez. + baraż na ławce rez.) - 189 tys. zł
 • Kamil Piątkowski - (2 mecze + 3 x na ławce rez.) - 169 tys. zł
 • Przemysław Płacheta - (1 mecz + 1 x rez. + 4 x na ławce rez.) - 169 tys. zł
 • Mateusz Klich - (2 mecze + 1 x rez.) - 150 tys. zł
 • Kacper Kozłowski - (1 mecz + 1 x rez.+ 3 x na ławce rez.) - 150 tys. zł
 • Damian Szymański - (1 mecz + 2 x rez. + 1 x na ławce rez.) - 150 tys. zł
 • Łukasz Fabiański - (1 mecz + 3 x na ławce rez.) - 113 tys. zł
 • Kamil Grabara (1 x na ławce rez. + baraż na ławce rez.) - 95 tys. zł
 • Jakub Kamiński - (1 mecz + 2 x na ławce rez.) - 94 tys. zł
 • Mateusz Wieteska (baraż na ławce rez.) - 76 tys. zł
 • Szymon Żurkowski (baraż na ławce rez.) - 76 tys. zł
 • Rafał Augustyniak (1 x rez. + 2 x na ławce rez.) - 75 tys. zł
 • Robert Gumny (1 mecz + 1 x na ławce rez.) - 75 tys. zł
 • Bartosz Slisz (1 x rez. + 2 x ławka rez.) - 75 tys. zł
 • Bartłomiej Drągowski (3 x ławka rez.) - 56 tys. zł
 • Radosław Majecki (1 x rez. + 1 x ławka rez.) - 56 tys. zł
 • Nicola Zalewski (1 x rez. + 1 x ławka rez.) - 56 tys. zł
 • Karol Niemczycki (2 x ławka rez.) - 38 tys. zł
 • Sebastian Kowalczyk (1 x ławka rez.) - 19 tys. zł

Podsumowanie

Zarobki piłkarzy w Polsce są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak liga, w której grają, ich doświadczenie czy forma sportowa. Jedno jest pewne - gra w PKO BP Ekstraklasie czy reprezentacji Polski oferuje znacznie wyższe zarobki, niż gra w niższych ligach.

Ostatecznie, dla piłkarzy grających w Polsce istnieje spora szansa na godne wynagrodzenie, chociaż sumy te wciąż są dalekie od zarobków piłkarzy w najbogatszych ligach Europy. Mimo wszystko poziom rozgrywek i zarobki idą w górę, więc miejmy nadzieję, że w miarę upływu czas zwiększą się też budżetu polskich klubów.


/ zdjęcia główne: Robert Lewandowski

Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki
 • pseudo grajki napisał/a

  Taką padakę grają, a zgarniają miliony. Żenada

 • Lolek napisał/a

  Ja za 3,5 tys. na rękę flaki sobie wypruwam pracując po nocy, a gwiazdy na ławce posiedzą przez 90 minut i zgarniają 70 kafli. Przecież to jest ZBRODNIA W BIAŁY DZIEŃ!!!!!

 • Kris Kros napisał/a

  Mateusz Wieteska (baraż na ławce rez.) - 76 tys. zł Szymon Żurkowski (baraż na ławce rez.) - 76 tys. zł poważnie?

 • Chory sport napisał/a

  Żadnej kasy na piłkę nożną. To jest swiat przestępczy

 • Chore napisał/a

  Za bęcki od Mołdawii taka kasa (bo pewnie stawki są podobne lub wyższe niż za eliminacje do Kataru) Bojkot powinien być, kadry i ekstraklapy.

 • Franek napisał/a

  W reprezentacji powinni grać za darmo to powinien być zaszczyt a kasa na chore dzieci!

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.