Wytrzymałość mięśni i szybka regeneracja – aminokwasy w diecie piłkarzy

Dla piłkarza dobra kondycja mięśni nóg jest gwarancją sukcesu na boisku. Intensywne bieganie, dynamiczne zwroty i wyskoki do piłki potrafią mocno zmęczyć mięśnie. Dlatego przyda się im dodatkowe wsparcie. Najlepiej nadają się do tego odżywki białkowe zawierające cenne aminokwasy, które pomagają budować mięśnie i przyspieszają ich regenerację. 

Aminokwasy w preparatach BCAA (leucyna, walina i izoleucyna) mogą być wykorzystywane jako alternatywne źródło energii dla mięśni. Pomagają w regeneracji po intensywnym wysiłku. Gotowe preparaty białkowe dla sportowców stanowią łatwo dostępne źródło aminokwasów dla mięśni. Ułatwiają odbudowę, zwiększają siłę i poprawiają ich funkcjonowanie. Odżywki można przyjmować zarówno przed jak i po treningu. Ich dawkę należy dopasować do masy ciała.

L-arginina w diecie sportowców

W tym celu można sięgnąć np. po preparaty dla sportowców z L-argininą, która wspomaga wydzielanie tlenku azotu – substancja ta wykazuje wpływ na efektywną pracę naczyń krwionośnych. W efekcie przepływ krwi jest usprawniony, co przekłada się na lepsze dotlenienie organizmu i zwiększenie wydolności. 

Ważny jest czas przyjmowania argininy – podkreśliła w rozmowie z nami Dominika Pagacz-Tokarek, ekspert w https://www.allecco.pl/. Aby uzyskać efekt zwiększenia przepływu krwi do mięśni podczas ćwiczeń na boisku, L-argininę należy zażywać w godzinach okołotreningowych. Jeśli natomiast zależy Ci na przyroście masy mięśniowej, stosuj suplementy przed rozpoczęciem treningu lub przed snem. 

Multiwitaminy dla sportowców – suplementy dla aktywnych

Tak jak w każdym sporcie, również w piłce nożnej ważna jest ogólna kondycja organizmu. Aby wspomóc działanie mięśni, układu nerwowego, stawów i serca, warto na bieżąco uzupełniać potrzebne witaminy i minerały. Dla fanów piłki nożnej istotne są przeciwutleniacze takie jak witamina C, A i E oraz witamina K i witaminy z grupy B. Zaleca się też przyjmować inne składniki takie jak:

  • witamina D – pozytywnie wpływa na pracę mięśni, zmniejsza ryzyko bolesnych skurczów,
  • kwasy omega – wpływają na tempo regeneracji po treningu,
  • wapń – pełni ważną rolę w procesie mineralizacji kości, wzmacnia je i zmniejsza ryzyko kontuzji,
  • potas – pomaga utrzymać prawidłową masę mięśniową i ich funkcjonowanie,
  • magnez – zmniejsza częstotliwość skurczów i poprawia kondycję mięśni
  • cynk – reguluje metabolizm i zawartość cukru we krwi.

Suplementy odpowiednie dla piłkarzy wspomagają naturalne funkcjonowanie organizmu. Wspierają mięśnie, zapewniając ich dużą siłę oraz efektywną regenerację. Składniki preparatów dla sportowców wykazują też pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego i krwionośnego. Takie kompleksowe działanie poprawia osiągi na boisku i pomaga utrzymać się w szczytowej formie. 

Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.