Nie da się ukryć, że kibice poszczególnych dyscyplin i drużyn sportowych są potencjalną grupą docelową dla firm bukmacherskich, które umożliwiają obstawianie wyników za pieniądze. Aby dotrzeć do fanów i pokazać się im z dobrej strony, bukmacherzy hojnie sponsorują liczne kluby, rozgrywki i wydarzenia sportowe. O korzyściach, jakie z tego tytułu osiągają, a także o przykładach udanej współpracy pomiędzy firmami oferującymi zakłady bukmacherskie a zespołami sportowymi przeczytasz więcej w poniższym artykule.
Nie da się ukryć, że kibice poszczególnych dyscyplin i drużyn sportowych są potencjalną grupą docelową dla firm bukmacherskich, które umożliwiają obstawianie wyników za pieniądze. Aby dotrzeć do fanów i pokazać się im z dobrej strony, bukmacherzy hojnie sponsorują liczne kluby, rozgrywki i wydarzenia sportowe. O korzyściach, jakie z tego tytułu osiągają, a także o przykładach udanej współpracy pomiędzy firmami oferującymi zakłady bukmacherskie a zespołami sportowymi przeczytasz więcej w poniższym artykule.
Sponsoring jako źródło finansowania sportu
Nie jest przesadą stwierdzenie, że sport nie istnieje bez sponsoringu. Nie otrzymując środków finansowych od mniej lub bardziej strategicznych partnerów, drużyny – niezależnie od dyscypliny czy klasy rozgrywkowej – nie mogą się w pełni rozwijać. Ograniczenie lub nawet całkowity brak środków na dobre transfery, wypłaty dla zawodników, usprawnienia w infrastrukturze i po prostu codzienne funkcjonowanie klubu obniża jego szanse na sukces. Praktyka pokazuje, że nie da się wygrać ligi, zdobyć mistrzostwa czy wywalczyć pucharu bez odpowiedniego wsparcia finansowego ze strony sponsora. Właśnie dlatego uchwalenie nowej ustawy hazardowej z 2009 roku, która mocno zredukowała udział firm bukmacherskich w sponsoringu sportu, miało bardzo negatywny wpływ na poziom rozgrywek w Polsce.
W efekcie wejścia w życie nowej ustawy hazardowej z 2009 roku znacznie zmniejszyło się zaangażowanie bukmacherów w sponsoring sportu. Większość z nich musiała się wycofać z tej działalności, żeby nie narażać się na łamanie prawa. W rezultacie liczne kluby i wielu zawodników z najróżniejszych dyscyplin i klas rozgrywkowych pozbawiono ważnego źródła finansowania. Widząc niekorzystne konsekwencje wynikające z nowego prawa, ustawodawca postanowił je poważnie przebudować, co nastąpiło dopiero w 2017 roku. Dokładnie 1 kwietnia 2017 roku zaczęła obowiązywać nowa wersja ustawy, która wprost pozwala bukmacherom sponsorować sport oraz praktycznie eliminuje z polskiego rynku firmy hazardowe (w tym bukmacherów) operujących tutaj bez posiadania krajowego zezwolenia.
Co więcej, znowelizowane przepisy nie tylko ułatwiają bukmacherom sponsorowanie sportu, ale wręcz do tego zachęcają. W jaki sposób? To proste: poprzez poważne restrykcje dotyczące innych form reklamy. Ustawa o grach hazardowych w bieżącym brzmieniu wprowadza bowiem szereg ograniczeń i warunków, które nie pozwalają na swobodne promowanie zakładów bukmacherskich w telewizji, radiu, Internecie czy na plakatach w miejscach publicznych. W obecnej rzeczywistości zatem, gdy promocja gier hazardowych (w tym zakładów bukmacherskich) jest zupełnie zabroniona, a na reklamę bukmacherów nałożono liczne ograniczenia i wyłączenia, sponsorowanie drużyn i wydarzeń sportowych jest dla firm hazardowych jeszcze bardziej atrakcyjną metodą dotarcia do potencjalnych klientów.
Korzyści dla obu stron
Dlaczego bukmacherzy decydują się na sponsorowanie drużyn, rozgrywek, zawodników? Jak można się domyślać, nie jest to wynik ich charytatywnej działalności, lecz czystej, biznesowej kalkulacji, która podpowiada, że dzięki sponsoringowi sportu można zdobyć wielu klientów i zwiększyć przychody. To po prostu opłacalna inwestycja, która się zwraca i przynosi określone, wymierne korzyści. Co istotne, są to korzyści o charakterze nie tylko finansowym, ale również wizerunkowym. Pokazując się kibicom na koszulkach ulubionej drużyny, w ich oczach bukmacherzy stają się partnerami godnymi zaufania, co sprawia, że fani z większą chęcią pochylają się nad ich ofertą.
Jak widać, sponsoring sportu jest formą współpracy korzystną dla obu stron – zarówno dla sponsorowanych drużyn, zawodników czy rozgrywek, jak i dla samych spółek hazardowych. Potwierdzają to historie udanej kooperacji pomiędzy wieloma bukmacherami z Polski i licznymi krajowymi klubami, a także takie same sytuacje z zagranicy. Sięgając po najsłynniejsze przykłady z Europy, można przytoczyć chociażby sponsorowanie Realu Madryt, Schalke 04 Gelsenkirchen, Manchesteru City czy Chelsea Londyn przez bardzo popularne zagraniczne firmy hazardowe. Jeśli chodzi o przykłady z Polski, warto zwrócić uwagę na firmę Fortuna, która od lat wspiera Legię Warszawa, STS sponsorujący piłkarską reprezentację Polski czy LVbet finansujący Wisłę Kraków, Arkę Gdynia oraz Widzewa Łódź.
Po sukces z bukmacherem
Analizując polską Ekstraklasę piłki nożnej pod kątem wsparcia drużyn przez firmy bukmacherskie, warto zauważyć, że tylko 2 kluby występujące w najwyższej klasie rozgrywkowej nie korzystają z takiej formy sponsoringu. Przeważająca większość drużyn jako jedno ze źródeł finansowania wskazuje na środki otrzymywane od firm bukmacherskich. Z pewnością daje im to poczucie większej stabilności i zapewnia dodatkowe, tak bardzo potrzebne środki na codzienne funkcjonowanie, które przecież do tanich nie należy.
Warto zauważyć, że pomimo oczywistych korzyści, jakie ze współpracy z firmami umożliwiającymi obstawianie wyników odnoszą kluby, rozgrywki i zawodnicy, w latach 2010-2017 sponsoring sportu przez bukmacherów był bardzo mocno ograniczony, a dla wielu podmiotów wręcz całkowicie wykluczony. To efekt przepisów zawartych w ustawie hazardowej z 2009 roku, która wprowadziła liczne restrykcje i ograniczenia w tym zakresie. Na szczęście dla zespołów, lig i zawodników w 2017 roku ustawa została głęboko zmieniona, a w rezultacie wprowadzenia w życie nowego prawa sponsoring sportu przez bukmacherów stał się znowu możliwy i całkowicie legalny. Na efekty nie trzeba było długo czekać, o czym przekonuje ogromne zaangażowanie firm organizujących zakłady bukmacherskie w finansowanie drużyn z różnych dyscyplin i lig.
Komentarze
Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.