Dlaczego skarpety są tak ważne?
Podczas każdego meczu zawodnik przebiega kilkanaście tysięcy kroków, co sprawia, że stopy piłkarza są narażone na otarcia oraz dyskomfort związany z potem lub niewłaściwym ułożeniem palców. Skarpety piłkarskie mają zapewnić maksymalną wygodę podczas noszenia, ale przede wszystkim ich zadaniem jest sprawne odprowadzanie wilgoci ze skóry na „zewnątrz” materiału. Podczas wysiłku stopa się poci, a skóra wilgotna to skóra narażona na podrażnienia oraz trudności z regulowaniem temperatury. Dobre getry piłkarskie sprawiają, że stopa pozostanie sucha, a zawodnik będzie odczuwał komfort przez pełne dziewięćdziesiąt minut meczu. Kolejnym zadaniem skarpet jest utrzymywanie ochraniaczy na właściwym miejscu, co stanowi niezwykle istotny czynnik podczas gry – zwłaszcza gdy zawodnik walczy o piłkę.
Skarpety czy getry?
Podczas zakupów można spotkać różne nazwy, które odnoszą się do tego elementu stroju. W niektórych przypadkach termin skarpetki piłkarskie dotyczy nieco krótszych par, natomiast wyższe modele sięgające pod kolana, określane są jako skarpetogetry. Getry do piłki nożnej mogą się odnosić zarówno do długich skarpet, jak i produktów obejmujących nogę od stawu skokowego do kolana, które służą do zakrycia łydki oraz utrzymywania ochraniaczy we właściwym miejscu. Aby nie komplikować opisów, w artykule obydwa terminy są używane wymiennie i obejmują produkty, które chronią stopę oraz łydkę, niezależnie od tego, czy jest to zestaw jedno- lub dwuczęściowy.
Jak wybrać najlepsze getry do gry w piłkę nożną?
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem podczas wyboru skarpet jest ich materiał. Z miejsca można odrzucić produkty z czystej bawełny, gdyż włókna tego typu doskonale wchłaniają i magazynują wodę, zamiast przekazywać ją dalej. Oznacza to, że skarpetki bawełniane szybko staną się wilgotne, co wywoła dyskomfort oraz możliwość dokuczliwych otarć u zawodnika. Co więcej, bawełna zmienia kształt pod wpływem wilgoci, co czyni z niej najgorszy z możliwych wyborów dla osób aktywnych fizycznie. Oczywiście w produktach sportowych można spotkać wyroby zawierające bawełnę, ale zazwyczaj występuje ona w połączeniu z polipropylenem lub innymi domieszkami, które gwarantują dobrą przepuszczalność oraz wentylację.
Sprawdź ofertę: https://sklep.sportspro.pl/uhlsport-dodatki-i-akcesoria
Najlepszym wyborem podczas kupna skarpet są pary wykonane z poliestru lub polipropylenu z domieszką bawełny, elastanu, poliamidu lub spandeksu. Tworzywa sztuczne charakteryzują się doskonałą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym nie absorbują wilgoci. To sprawia, że pot jest „wypychany” na zewnątrz skarpety, a stopa pozostaje sucha. Ułatwia to regulowanie temperatury, a także znacznie poprawia komfort użytkownika. Zróżnicowane domieszki mają za zadanie nadać getrom odpowiednią elastyczności, zwłaszcza w rejonach narażonych na rozciąganie, czyli w okolicach pięt, palców, łydek oraz podbicia stopy. Jeżeli chcemy zapewnić sobie maksymalną ochronę, warto wybrać skarpety do piłki nożnej z odpowiednimi wzmocnieniami w kluczowych obszarach nogi.
O ile rozmiar, kolor oraz dodatki skarpet muszą być dopasowane przede wszystkim do preferencji gracza lub klubu, przed podjęciem decyzji warto jeszcze zapoznać się z producentem sprzętu. Uhlsport to firma, która od lat zajmuje się wytwarzaniem odzieży dla sportowców, dzięki czemu oferuje rozwiązania dopasowane do potrzeb zawodników. Ogromne doświadczenie pozwoliło stworzyć kolekcję skarpet i getrów, które zaspokoją potrzeby wszystkich piłkarzy.
Cena skarpet do piłki nożnej
Chociaż podczas zakupów zwykle staniemy przed wyborem pomiędzy jednoczęściowymi getrami a krótszymi skarpetami z osobną częścią obejmującą łydkę, cena obydwu rozwiązań jest porównywalna. Za wysokiej jakości skarpetogetry zapłacimy od 75 do 85 złotych, chociaż znajdziemy też modele w cenie 59 złotych za parę. Z kolei sportowe skarpety nabędziemy za 55 złotych, podczas gdy cena getrów na łydkę waha się od 29 do 45 złotych za parę.
Komentarze
Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.