Wybór siatki na boisko powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Od tego zależy zarówno jej skuteczność, jak i trwałość. Należy również dowiedzieć się, gdzie dokładnie i jak ją zamontować. Poniżej znajdują się istotne porady na ten temat. Dzięki nim można szybko pozbyć się wątpliwości, jaka siatka ochronna na boisko będzie właściwa.

Którą siatkę najlepiej wybrać?

Przy wyborze tego typu produktów trzeba kierować się kilkoma podstawowymi parametrami. Należą do nich przede wszystkim materiał wykonania, rozmiar oraz oczko.

Z czego produkowana jest siatka ochronna na boisko?

Renomowany producent siatek sportowych Symar dba o wysoką jakość, trwałość i solidność. Dlatego stawia na dwa materiały:

polietylen – siatka z polietylenu jest całkowicie wododporna i z tego powodu jest szczególnie polecana do użytku na zewnątrz; jest lekka i dość sztywna;

polipropylen – siatka z polipropylenu jest cięższa, ale bardziej miękka, jej struktura przypomina dzianinę, dzięki czemu doskonale pochłania energię uderzenia. Nie ma jednak właściwości wodoodpornych, zatem chłonie wilgoć i pod jej wpływem zwiększa ciężar. Z tego powodu siatki sportowe polipropylenowe są częściej stosowane wewnątrz.  

Oczywiście oba wymienione materiały stosowane przez Symar zapewniają bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną oraz są odporne na działanie promieni UV (dzięki specjalnemu dodatkowi, który zabezpiecza siatkę przez blaknięciem i kruszeniem pod wpływem długotrwałej ekspozycji na słońce). 

Odpowiedni rozmiar siatki

Jako skuteczna ochrona boiska bezsprzecznie najlepiej sprawdza się siatka na wymiar, idealnie dopasowana pod względem szerokości i długości. Takie rozwiązanie jest polecane w przypadku obiektów o niestandardowych wymiarach/nietypowym kształcie. Niemniej, na standardowym boisku będzie to dobry wybór – choćby ze względu na brak konieczności przycinania siatki oraz możliwość dopasowania wszystkiego do własnych preferencji.Jak duże powinny być oczka? Producent siatek sportowych podpowiada

Wielkość oczek w siatce należy dopasować do uprawianej na boisku dyscypliny. Jeśli jest to np. tenis ziemny, wskazane są mniejsze wymiary, 45 x 45 mm czy 48 x 48 mm. Nie ma wtedy ryzyka, że piłka cały czas będzie wydostawać się poza obszar rozgrywki. Gdy obiekt służy głównie do gry w piłkę nożną bądź siatkówkę, siatka ochronna na boisko może mieć znacznie większe oczka, od 80 x 80 mm do nawet 120 x 120 mm.

Oczka siatki polietylenowej przypominają romb, gdyż powstaje ona metodą węzłową. Z kolei modele polipropylenowe produkuje się metodą bezwęzłową, a ich oczka są kwadratowe. 

Gdzie zamontować siatkę ochronną?

Siatka jest wskazana na każdym boisku, ponieważ dzięki niej poprawia się komfort gry, ale też bezpieczeństwo zawodników i osób postronnych. Niezależnie od tego, jakie dyscypliny uprawia się na danym obiekcie, warto rozważyć zastosowanie takiej ochrony. Najczęściej kojarzy się ona z boiskiem do gry w piłkę nożną, siatkówkę czy koszykówkę, niemniej coraz częściej staje się wyborem także w przypadku:

  • badmintona,
  • golfa,
  • hokeja.

Boisko szkolne czy wielofunkcyjne, orlik – siatka sprawdzi się wszędzie. Aby działała prawidłowo, montuje się ją na słupkach ustawionych przy ogrodzeniu (nie bezpośrednio na nim).

Jak powinna być zamontowana siatka ochronna na boisko?

Słupki, na których będzie umieszczona siatka, trzeba rozmieścić w równych odległościach, co 3-4,5 m. Każdy z nich należy mocno osadzić w ziemi. Następnie odpowiednio mocno naciąga się siatkę i mocuje ją, do czego wykorzystywane są różne akcesoria (karabińczyki, stalowa linka i śruby rzymskie). Na koniec wskazane jest przetestowanie konstrukcji i sprawdzenie, czy siatka odpowiednio amortyzuje piłki. Montaż nie jest bardzo skomplikowany, ale wymaga dbałości o szczegóły, dlatego gdy jest to możliwe, warto powierzyć pracę doświadczonej ekipie.


Symar – producent siatek ochronnych na boisko, który gwarantuje także profesjonalny montaż i serwis. Już dziś złóż swoje zamówienie!

Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.