Za oknem już prawie jesień, a więc aura do uprawniania aktywności na świeżym powietrzu coraz mniej przyjemna. Wiele osób staje zatem przed dylematem zakupu sprzętu do treningu w domowym zaciszu. Czy rower stacjonarny będzie odpowiednią opcją na spalenie zbędnych kalorii? Czym powinien charakteryzować się dobry rower treningowy? Oto kilka najistotniejszych rad, które mogą pomóc przy zakupie.

Rowery stacjonarne dzielone są zwykle wedle kilku różnych kryteriów. Pierwszym z nich jest pozycja, jaką podczas treningu będzie musiał przyjąć trenujący. Na podstawie tego założenia można wyróżnić między innymi:

Rower pionowy - zdecydowanie najpopularniejszy rowerek treningowy. Jazda na nim to niemal odwzorowanie przejażdżki na zwykłym rowerze miejskim. Wygodne regulowane siodełko pozwala odbywać stosunkowo długie treningi. Rowery pionowe nie są polecane z pewnością tym, którzy uskarżają się na problemy z kręgosłupem, a także dolegliwości układu krwionośnego.

Rower poziomy - większa stabilizacja kręgosłupa, lecz jednocześnie dużo znaczniejsza przestrzeń, jaka wymagana jest podczas treningu. Rowery poziome mają niemal tyle samo wad co zalet. To na nich swoje pierwsze kroki z aktywnością fizyczną powinny wykonywać osoby z nadwagą.

Rower spinningowy - sprzęt polecany wyłącznie dla profesjonalistów. Trening aerobowy, jaki można odbyć na rowerach spinningowych docenią bez wątpienia Ci, którym zależy na szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej.

Typ napędu w rowerze stacjonarnym

Rowery stacjonarne nie dzieli się wyłącznie ze względu na ustawienie trenującego podczas wykonywania ćwiczeń. Taki rodzaj sprzętu klasyfikuje się także przez wzgląd na rodzaj napędu. Tu także zwykle można spotkać się z trzema różnymi wersjami sprzętu:

Rower mechaniczny - fizyczne tarcie koła zamachowego generuje opór, który można odczuć w trakcie pedałowania. Opór reguluje się przy użyciu charakterystycznego pokrętła. Mówi się, że jest to najlepszy rower stacjonarny dla osób, które nie dysponują zbyt obszernym budżetem, lecz jednocześnie pragną mieć w domu profesjonalny rower treningowy.

Rower magnetyczny - hamulec magnetyczny pozwala regulować opór w dużo większym zakresie niż w przypadku rowerów mechanicznych. Cechą szczególną jest wyjątkowa cisza, jaka towarzyszy korzystaniu z tego typu sprzętu.

Rower elektromagnetyczny - rowery elektromagnetyczne to bardzo zaawansowane sprzęty, których oprogramowanie pozwala na dokładną kontrolę parametrów treningowych. W rankingu obejmującym najlepsze rowery stacjonarne, rower elektromagnetyczny zajmuje z pewnością miejsce na samym jego szczycie.

Wygoda przede wszystkim

Rower treningowy jaki wybrać, aby nie żałować? Takie pytanie zadaje sobie z pewnością każdy, kto poświecił choćby kilka chwil na analizę cen i kryteriów przeznaczenia rowerów stacjonarnych. Oprócz kwoty, jaką ostatecznie decydujemy się wydać na zakup takiego sprzętu, najistotniejsze są chyba odczucia towarzyszące korzystaniu z niego. A to już jak wiadomo kwestia wyjątkowo indywidualna.

Pewne jest bez wątpienia jedno. Warto przemyśleć co najmniej dwukrotnie to, jaki rower stacjonarny kupić, gdyż komfort i wygoda podczas treningu są niezwykle istotne. Bez nich każda kolejna aktywność będzie wielką męczarnią. W takich warunkach kształtowanie wymarzonej sylwetki jest absolutnie niemożliwe.

Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.