Drążek ścienny do podciągania to jeden z najprostszych sprzętów do ćwiczeń i nie da się ukryć, że korzystanie z niego potrafi dać naprawdę świetne efekty. Odpowiedni trening rozwija i pozwala wzmocnić wiele partii mięśniowych, dlatego warto włączyć odpowiednie elementy do swojej rutyny. Co dokładnie pomagają rozwijać ćwiczenia na drążku?

Znaczne wzmocnienie wielu mięśni pleców

Wybierając podciąganie na drążku, to jakie mięśnie pracują, ma często duże znaczenie. W przypadku ćwiczeń z nachwytem, czyli wtedy, kiedy osoba uprawiająca wysiłek widzi wierzch swoich dłoni, rozwijają się szczególnie partie górnych pleców. Szczególnie dużą pracę wykonuje mięsień najszerszy grzbietu, dzięki czemu sylwetka zyskuje pożądany przez wielu mężczyzn kształt litery V. Warto urozmaicać szczególnie rozstaw ramion, ćwicząc raz na szerokość barków, a innym razem zmieniając uchwyt na nieco szerszy.

Rozwój muskulatury w obrębie ramion

W przypadku ćwiczeń nachwytem ramiona pracują zdecydowanie mniej intensywnie niż podczas treningu z podchwytem. Podczas pierwszego wariantu najbardziej angażuje się mięsień ramienno-promieniowy, zaś przy wyborze podchwytu duży wysiłek podejmują mięśnie dwugłowe, czyli potocznie bicepsy. Większej pracy ramion sprzyja znacznie węższe ustawienie rąk, najlepiej na szerokość około 20 centymetrów. Jeśli na początek tego typu ćwiczenie nie jest dla Ciebie komfortowe, możesz próbować z większą rozpiętością, a potem stopniowo zmniejszać odległość.

Umiarkowana pomoc w rzeźbieniu klatki piersiowej

Podciąganie na drążku nie jest najczęściej przywoływanym ćwiczeniem podczas treningu klatki piersiowej. Nie da się zaprzeczyć, że podczas tej aktywności jedynie asystują one podczas wysiłku, ponieważ większość pracy wykonuje przywołany wcześniej mięsień najszerszy grzbietu. Bardziej angażującym sposobem treningu będzie tutaj zdecydowanie podchwyt, ponieważ nachwyt zmusza do pracy przede wszystkim plecy.

Podciąganie na drążku – jakie mięśnie pracują poza grzbietem i ramionami?

Oprócz wspomnianych powyżej partii mięśniowych nie należy zapominać też o innych, które są zaangażowane co prawda w nieco mniejszym stopniu, jednak nadal odgrywają ważną rolę. Rozwojowi ulegają przede wszystkim tzw. kaptury, czyli mięśnie czworoboczne. Oprócz tego, jeśli są odpowiednio napięte, zaprzęgnięte do pracy będą również konkretne partie brzucha. W zależności od tego czy wybierzesz nachwyt, czy podchwyt, napinać będą się mięśnie proste lub skośne. Przy podciąganiu aktywujesz także wielki mięsień pośladkowy, a gdy zadbasz o właściwą postawę, czyli ugięte nogi, będziesz trenować także konkretne partie ud.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z podciąganiem, czy ta technika nie ma dla Ciebie żadnych tajemnic, to do ćwiczeń potrzebujesz dobrego sprzętu. Powinien on zapewniać stabilne oraz przede wszystkim bezpieczne uzupełnienie, zatem nie oszczędzaj na tym zakupie. Najlepszej jakości drążek ścienny do podciągania kupisz na senseipro.pl.

Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.