Piłka tenisowa to niezbędny element każdej gry w tenisa. Początkujący gracze często nie zdają sobie sprawy z tego, że powinni uważnie dobierać nie tylko rakiety. Rodzaj piłki również ma ogromne znaczenie podczas rozgrywki. Ich właściwości wpływają na komfort, szybkość odbić czy też poziom kontroli. Jakie piłki sprawdzą się na treningu, a jakie podczas turnieju? Czy nawierzchnia kortu ma znaczenia przy zakupie piłeczek? Czym różnią się piłki ciśnieniowe od bezciśnieniowych?


Piłka tenisowa a typ podłoża

To głównie nawierzchnia kortu decyduje o tym, jaki rodzaj piłki tenisowej będzie najbardziej odpowiedni do gry. Biorąc pod uwagę typ podłoża wyróżniamy:

  • piłki uniwersalne – przeznaczone do gry na różnych nawierzchniach;
  • piłki na nawierzchnię clay court – przeznaczone do gry wyłącznie na ceglanych kortach.

Wybór piłki a poziom gry

Podczas wyboru piłki powinniśmy brać pod uwagę również swój poziom gry, a nie tylko nawierzchnię, na jakiej będziemy grać, gdyż w przypadku większości możemy zdecydować się na piłkę uniwersalną. Ze względu na poziom umiejętności wyróżnia się modele rekreacyjne, profesjonalne i mistrzowskie.

  • piłka tenisowa rekreacyjna – to idealny wybór dla amatorów i osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grą w tenisa;
  • piłka tenisowa mistrzowska – przeznaczone są dla osób, których poziom umiejętności można określić jako średnio zaawansowany;
  • piłka tenisowa profesjonalna - odpowiednia piłka dla zawodników profesjonalnych i turniejowych.

Piłka tenisowa bezciśnieniowa czy ciśnieniowa?

Piłki do gry w tenisa dzielą się również na bezciśnieniowe i ciśnieniowe. Czym się różnią?

  • piłka tenisowa bezciśnieniowa – cięższa i twardsza od ciśnieniowej. To idealna opcja dla amatorów, początkujących i średnio zaawansowanych graczy, jak również i dzieci powyżej 10 roku życia. Są znacznie trwalsze od ciśnieniowych, ale ich wadą jest to, że po silnych uderzeniach zwalnia.
  • piłka tenisowa ciśnieniowa – lżejsza i bardziej miękka od bezciśnieniowej. Wybierają ją profesjonaliści oraz gracze turniejowi. Tego rodzaju piłki do tenisa należy często wymieniać, gdyż podczas odbijania (a także i z upływem czasu) uwalnia się z nich gaz i z tego powodu taką piłką gra się coraz wolniej. Na piłkę ciśnieniową mogą zdecydować się również zawodnicy średnio zaawansowani, ale pod warunkiem, że grają często i regularnie.

Piłki tenisowe dla dzieci

Nie bez znaczenia jest również wiek gracza. Modele juniorskie są odpowiednie dla dzieci poniżej 10 roku życia. Najmłodsze dzieci powinny korzystać z piłek gąbczastych, które są dość wolne, a przy tym zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa podczas treningu i zabawy. Dla dzieci w wieku 5-8 lat są przeznaczone piłki czerwone (wolniejsze o 75% od standardowych piłek), dla dzieci w wieku 8-9 lat są piłki pomarańczowe (wolniejsze o 50% od regularnych piłek). Natomiast początkujący gracze powyżej 9 roku życia powinni wybierać piłki zielone (o 25% wolniejsze od standardowych) – dzieci trenujące od lat w tym wieku mogą pozwolić sobie na piłki o standardowej szybkości.

Gdzie kupować piłki tenisowe?

Wysokiej jakości piłki tenisowe (https://dotenisa.pl/pilki-tenisowe-c-14.html)

do gry można kupić w sklepie stacjonarnym lub zdecydować się na zakupy przez internet. Ogromną zaletą sklepów internetowych jest bogaty wybór wśród najbardziej znanych i cenionych marek na rynku. Piłka tenisowa - dotenisa.pl może zostać zakupiona pojedynczo albo w specjalnych tubach, które zawierają po 3, 4 sztuki.

.

Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.