Liczba meczów rozgrywanych na rodzimych boiskach powoduje, że obserwujemy prawdziwy piłkarski maraton w Polsce. Czy piłkarze w kraju się przetrenowują?

Piłkarski maraton w Polsce

W trakcie EURO 2021 kilkakrotnie spotkaliśmy się z twierdzeniem, że piłkarze się przepracowują i grają zbyt dużo w ciągu roku. Głosy te zaczęły dominować po tragedii Christiana Eriksena, który dostał zawału w trakcie meczu. Czy organizm ludzki jest w stanie wytrzymać takie tempo gry, skoro nawet młodzi zawodnicy mają problemy zdrowotne? Jak wygląda to w naszym kraju i czy możemy mówić, że mamy piłkarski maraton w Polsce?

Ekstraklasa – od lipca do maja, powtórz

Najwyższa liga rozgrywkowa w Polsce – piłkarska Ekstraklasa – to dziś 18 drużyn, które rozgrywają ligę systemem kołowym. Oznacza to, iż każda drużyna musi rozegrać z każdym przeciwnikiem po dwa mecze. Jedno spotkanie na własnym stadionie, zaś drugie na wyjeździe. O terminarzu spotkań decyduje wiele czynników, zaś dokładne daty i godziny meczów podawane są do wiadomości na około 30 dni przed rozpoczęciem kolejki.

Zmiany w lidze weszły w życie od bieżącego sezonu 2021/2022, gdyż w latach poprzednich w Ekstraklasie rywalizowało 16 najlepszych drużyn. Poszerzenie ligi o dwa kolejne kluby oznacza w praktyce konieczność rozegrania czterech dodatkowych kolejek. Innymi słowy, każda ekipa w ciągu sezonu 2021/2022 rozegra 34 mecze w ramach Ekstraklasy.

Trwający właśnie sezon Ekstraklasy to w sumie aż 306 meczów. Ten piłkarski maraton sprawia, że oferty zakładów bukmacherskich stają się jeszcze bardziej ekscytujące. Fani obstawiania wyników spotkań zacierają ręce przed każdym weekendem, kiedy mierzą się ze sobą najlepsze polskie kluby. Czy jednak piłkarze mogą powiedzieć to samo o częstotliwości rozgrywanych meczów?

Choć zwykle zakłady bukmacherskie skupiają się na najważniejszych rozgrywkach, nie należy zapominać, że prócz Ekstraklasy mamy też inne ligi. Polska piłka nożna z roku na rok rozwija się w coraz lepszym kierunku, a za tym idzie wzrost zainteresowania niższymi ligami. Faktem jest jednak, że jeśli spojrzy się na terminarz rozgrywek piłkarskich w Polsce, można myśleć o nich jak o maratonie.

Mecze ligowe, pucharowe, treningi


Nie zapominajmy, że najlepsze drużyny poprzedniego sezonu rozgrywają swoje mecze w eliminacjach do europejskich pucharów. Przed sezonem pucharowym 2021/2022 możemy śledzić zmagania Legii Warszawa o Ligę Mistrzów. Śląsk Wrocław i Raków Częstochowa wciąż są jeszcze w grze o nowopowstałą Ligę Konfederacji. To wszystko oznacza, że piłkarze w środku tygodnia zmuszeni są rozgrywać dodatkowe mecze.

Na fakt ten zwrócił uwagę Czesław Michniewicz, trener stołecznej Legii. Przed rewanżowym spotkaniem z chorwackim Dinamo Zagrzeb apelował, aby „dla dobra polskiej piłki” przełożyć mecz z Zagłębiem Lubin w Ekstraklasie. Mecz miał się odbyć 9 sierpnia, dwa dni później Legia gra z Dinamem, a 14 sierpnia znów w polskiej lidze z Wartą Poznań.

Regulamin Ekstraklasy zakłada, że na specjalny wniosek można dany mecz przenieść na inny wolny termin. Walcząca o Ligę Mistrzów Legia Warszawa taki wniosek złożyła, więc klub może w pełni przygotowywać się na rewanż z Zagrzebiem.

Inną sprawą pozostają w naszym kraju rozgrywki Pucharu Polski. Są one na tyle rozbudowane, że nawet kluby z niższych lig biorą w nich udział. To z kolei przekłada się na kolejne spotkania, zwykle organizowane w środku tygodnia. Drużyny ze szczebli od C Klasy do II ligi najpierw biorą udział w rozgrywkach okręgowych, a następnie wojewódzkich.

W piłkarskim kalendarzu musi się jeszcze znaleźć czas na treningi, przedsezonowe sparingi, a nierzadko także mecze charytatywne i towarzyskie. Najciekawiej robi się w niższych ligach, gdzie mierzą się ze sobą przykładowo 22 drużyny, co przekłada się na 21 kolejek meczowych. Takie tempo powoduje sytuacje, kiedy rozgrywa się dwie kolejki w ciągu jednego tygodnia.

Piłkarski maraton w Polsce to kwestia sporna, ale czy wysokie tempo rozgrywania meczy nie ma miejsca na całym świecie? Kiedy dołoży się do tego sezon mistrzowski, piłkarze potencjalnie dokładają kolejne spotkania do swojego dorobku.

Jak piłkarski maraton wpływa na zawodników?


System ligowy piłki nożnej w Polsce jest bardzo rozbudowany, choć nie może równać się z systemem angielskim. Na Wyspach gra o wiele więcej drużyn, a zainteresowanie piłką jest tam wręcz niebywałe. Polski Związek Piłki Nożnej od lat reformuje, poprawia i przekształca rozgrywki ligowe w naszym kraju. Doprowadza to do często kuriozalnych decyzji, jak chociażby kontrowersyjne „dzielenie” tabeli Ekstraklasy na pół.

Obecnie polski system ligowy piłki nożnej wyróżnia aż dziewięć klas rozgrywkowych:

  1. Ekstraklasa
  2. I Liga
  3. II Liga
  4. III Liga
  5. IV Liga
  6. Klasa okręgowa
  7. Klasa A
  8. Klasa B
  9. Klasa C

Co więcej, już III liga dzieli się na 4 grupy wojewódzkie, a IV liga na 22 grupy. Popularna okręgówka to w sumie 63 grupy rozgrywek, a prawdziwy kosmos zaczyna się w najniższych ligach. Klasa A – 130 grup, Klasa B – 151 grup. W Klasie C mamy tylko 15 grup – 10 w województwie wielkopolskim, 4 w śląskim i 1 w małopolskim.

Rzeczywistość piłkarska w niższych ligach odbiega stanowczo od tego, do czego przyzwyczaiła nas Ekstraklasa. Bardzo często w okręgówce i ligach lokalnych na boiska wybiegają amatorzy, którzy muszą godzić pasję z pracą zarobkową. Zdarza się, że mecze są poddawane walkowerem, gdyż klub nie spełnia wymagań finansowych, albo nie może skompletować kadry na spotkanie.

Odporność fizyczna i psychiczna sportowców, także na niższych szczeblach rozgrywkowych, musi być bardzo wyraźna. Jakże ważna jest regeneracja organizmu, jak również przygotowanie mentalne do tempa meczowego. Natłok spotkań nie pomaga w tym procesie, z którego tylko najlepsi zawodnicy mogą osiągnąć szczyty. A skoro poziom piłkarski w Polsce rośnie, rosną także wymagania i oczekiwania stawiane przed piłkarzami.

Na najlepszych czekają ekscytujące możliwości, rozwój osobisty i świetne zarobki, zatem jest o co walczyć. Piłkarski maraton oznacza szereg wydarzeń, lecz potencjalnie otwiera drzwi do zupełnie innego życia. Warto odważyć się i je otworzyć.

Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki
  • Ech napisał/a

    Ile kosztował ten artykuł sponsorowany?

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.