Orbitrek magnetyczny czy mechaniczny - czym się różnią?
Wybór odpowiedniego sprzętu jest oczywiście uzależniony od indywidualnych preferencji użytkownika. Innego urządzenia potrzebują bowiem profesjonalni sportowcy, a innego osoby trenujące 2-3 razy w tygodniu po to, by zrzucić wagę. Kupując zatem orbitrek należy zwrócić uwagę na:
- intensywność ćwiczeń,
- częstotliwość treningu,
- posiadany budżet,
- przydatność funkcji dodatkowych.
Orbitrek magnetyczny i mechaniczny różnią się od siebie głównie systemem hamowania, czyli systemem dozującym opór. W modelach magnetycznych hamowanie odbywa się za pomocą działania pola magnetycznego, które przybliżone jest do koła za pomocą silnika lub pokrętła. W modelach mechanicznych natomiast działa to na zasadzie hamulca, który zmniejsza prędkość koła zamachowego, dostarczając użytkownikowi większego oporu.
Orbitrek magnetyczny - wady i zalety. Czy warto?
Orbitrek magnetyczny jest nowszym oraz bardziej zaawansowanym typem urządzenia niż mechaniczny. Zamiast standardowego hamulca znajdziemy tam magnesy. Urządzenie przez to stało się mniej awaryjne, jego praca jest znacznie cichsza, a regulacja obciążenia bardziej precyzyjna. Ten rodzaj orbitreków może posiadać ręczne pokrętło regulujące obciążenie lub elektroniczny wbudowany komputer. Jeżeli nie posiadasz jeszcze orbitreka, a zastanawiasz się nad zakupem, sprawdź nasz ranking orbitreków do domu.
Spełnia on wymagania bardziej zaawansowanych użytkowników, którym zależy na dostępnie do wielu funkcji oraz płynnej regulacji obciążenia. Najtańsze orbitreki magnetyczne możemy nabyć w cenie 600-700 złotych.
Wśród zalet orbitreka magnetycznego wyróżniamy:
- precyzyjną regulację obciążenia,
- cichą pracę,
- długą żywotność urządzenia,
- wiele dodatkowych opcji,
- w niektórych modelach elektroniczny system zmian obciążenia,
- szeroki wybór zróżnicowanych modeli,
- polecane są do bardziej zaawansowanych treningów.
Wad jest znacznie mniej, a najważniejsze z nich to:
- cena wyższa niż orbitreka mechanicznego,
- skomplikowana obsługa funkcji dodatkowych.
Orbitrek mechaniczny - wady i zalety. Czy warto?
Największą zaletą urządzenia jest jego niska cena, która wynika oczywiście ze sposobu jego wykonania. Ich budowa jest bowiem bardzo prosta i brak w niej skomplikowanych elementów. Orbitreki mechaniczne wyposażone są w hamulec, który składa się z pasków klinowych, a opór koła zamachowego możemy samodzielnie dostosować za pomocą pokrętła. Problemem jest tu jednak wąski zakres regulacji obciążenia, który powoduje, że nie zadowoli on bardziej wymagających użytkowników.
Orbitrek mechaniczny jest więc dla osób, które za niewielką kwotę chcą kupić sprawną maszynę treningową, która pozwoli zadbać im o formę, a także zmienić codzienne nawyki. Będzie on wystarczającym urządzeniem w ramach podstawowego treningu. Najtańsze modele możemy nabyć już za kilkaset złotych.
Wśród jego zalet wymieniamy:
- niską cenę,
- niewielką wagę urządzenia,
- prostą obsługę,
- urządzenia te doskonale sprawdzają się podczas podstawowych ćwiczeń.
Do wad należy natomiast:
- głośniejsza praca,
- ograniczona regulacja obciążeń,
- krótsza żywotność niż w modelach magnetycznych.
Jaki orbitrek będzie lepszy? Magnetyczny czy mechaniczny? Podsumowanie
Jaki orbitrek wybierzemy zależy głównie od naszych wymagań oraz budżetu. Magnetyczny orbitrek kosztuje nieco więcej, jednak jego praca jest cichsza, więc będzie on wygodniejszy w użytkowaniu. Jeżeli chodzi o orbitrek mechaniczny dostosowany jest on do mniej wymagających użytkowników - jest tańszy oraz ma mniej funkcji, ale jego praca jest nieco bardziej głośna.
Więcej tego typu poradników znajdziesz na cwiczwdomu.info
Komentarze
Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.