
Ani się obejrzeliśmy, a wiosna zamieniła się w lato. Dla uprawiających amatorsko piłkę nożną oznacza to powrót na boisko. Pierwsza wizyta stanowi znakomitą okazję do przeglądu sprzętu i akcesoriów sportowych. Najwyższy czas uzupełnić braki lub wymienić zużytą odzież i sprzęt na nowe.
Jeśli twój klub nie jest w stanie zadbać o wszystkie elementy wyposażenia, jesteś skazany na siebie. Co jest najważniejsze? Z pewnością buty. Ale to nie wszystko. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po piłkarskich akcesoriach. Ostatecznie liczy się nie tylko wygląd, ale również komfort, bezpieczeństwo i wydajność na boisku.
Dlaczego dobry sprzęt ma znaczenie w amatorskiej piłce?
Może się wydawać, że w amatorskiej piłce nożnej sprzęt schodzi na dalszy plan. Nic bardziej mylnego. Nie musisz grać jak Messi, by zyskać na doborze odpowiedniego ekwipunku. 90 minut rywalizacji na boisku to całkiem sporo. Dobry sprzęt spowoduje, że będziesz grał wydajnie i nie zgłosisz trenerowi chęci odejścia na ławkę rezerwowych.
- Komfort: Godziny spędzone na bieganiu, sprintach i walce o piłkę wymagają odzieży, która „oddycha” (czyli w odpowiedni sposób odprowadza wilgoć) i nie krępuje ruchów. Niewygodna koszulka czy zbyt ciasne spodenki to zmora wielu amatorskich piłkarzy.
- Bezpieczeństwo: Piłka nożna to sport kontaktowy, a ryzyko urazów jest spore. Dobrej jakości ochraniacze piszczeli to absolutna podstawa. Z kolei odpowiednie buty minimalizują ryzyko niekontrolowanych ślizgów, które mogą skutkować nieprzyjemnymi kontuzjami.
- Wydajność: Choć sprzęt sam w sobie nie przesądzi o rezultacie spotkania, to ułatwia zmagania na murawie. Właściwe buty zapewnią lepszą przyczepność i kontrolę nad piłką, a lekka, techniczna odzież pozwoli ci zachować energię na dłużej.
- Samopoczucie: Tutaj działa już psychologia. Gdy wyglądasz jak profesjonalista, możesz wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności. Zyskujesz dodatkową motywację i pewność siebie na boisku.
Kompletujemy strój: na co zwrócić uwagę?
Zacznijmy od podstaw, czyli od odzieży wierzchniej. Wybierając koszulkę, zwróć uwagę przede wszystkim na materiał. Nowoczesne tkaniny syntetyczne, jak te stosowane w produktach Adidas, wykorzystują technologie odprowadzające wilgoć (np. AEROREADY), dzięki czemu skóra pozostaje sucha nawet podczas intensywnego wysiłku. Zadbaj o rozmiar: krój powinien być dopasowany, ale bezwzględnie nie może krępować ruchów. Podobnie jest ze spodenkami.
Nie zapominaj o skarpetach. To często niedoceniany element, a ma ogromne znaczenie, bowiem zapewnia amortyzację w kluczowych miejscach (pięta, palce), wsparcie dla łuku stopy oraz skutecznie odprowadza pot, zapobiegając powstawaniu pęcherzy. Niezbędnym elementem są również ochraniacze piszczeli. Wybierając je, upewnij się, że dobrze przylegają oraz chronią odpowiednią powierzchnię goleni i kostki (jeśli wybierasz właśnie taki model). Jeśli sklep, w którym się zaopatrujesz, umożliwia przymierzenie poszczególnych akcesoriów, skorzystaj z tego i nie kupuj nic w ciemno!
Odpowiednie buty
Kluczowym elementem wyposażenia każdego piłkarza są buty. Podeszwa stanowi punkt kontaktu z podłożem. Od jej sprężystości i przyczepności zależy twoja zwrotność na murawie, ale również siła strzału i czucie piłki.
Gra na sztucznej murawie, popularnych „orlikach”, czy też na twardszych, naturalnych boiskach trawiastych w każdym przypadku wymaga innego obuwia. Potrzebujesz butów, które zagwarantują tobie odpowiednią przyczepność i stabilność, ale jednocześnie nie będą nadmiernie obciążać stawów (co może zdarzyć się przy używaniu tradycyjnych korków na twardej nawierzchni).
Idealnym rozwiązaniem na tego typu boiska są buty typu „turf”. W tej kategorii niezastąpione są turfy Adidas. Zostały one zaprojektowane specjalnie z myślą o grze na sztucznej trawie o krótkim włóknie jak również na innych twardych nawierzchniach.
Charakteryzują się podeszwą z licznymi, gęsto rozmieszczonymi, małymi gumowymi korkami w formie wypustek, które gwarantują doskonały kontakt z podłożem i równomiernie rozkładają nacisk. Efekt? Świetna zwrotność.
Turfy Adidas są zwykle stworzone z wykorzystaniem zaawansowanych materiałów w cholewce. Skutkuje to większym komfortem i dobrym dopasowaniem. Standardem w tego typu obuwiu staje się także pianka amortyzującą (np. EVA) w podeszwie środkowej. Dzięki tej amortyzacji lepiej chronione są stawy kolanowe i skokowe podczas dynamicznej gry na „mniej wybaczającej” nawierzchni niż naturalna trawa. Wybierając turfy Adidas, inwestujesz w swoje bezpieczeństwo, komfort i lepszą kontrolę nad grą, co jest szczególnie ważne podczas szybkich zwrotów i przyspieszeń typowych dla gry na „orliku”.
Dodatki
Poza podstawowym strojem i butami, warto pomyśleć o kilku dodatkach. Dobra piłka pozwoli trenować w warunkach zbliżonych do meczowych – ale o to powinien zadbać trener lub organizator wydarzeń sportowych. Pojemna torba sportowa ułatwi transport sprzętu na treningi i mecze. Nie zapomnij też o bidonie na wodę, aby móc w każdej chwili zaczerpnąć łyk niezbędnych izotoników.
Podsumowanie
Start nowego sezonu ligi juniorskiej i każdej innej to świetna okazja, by dokonać przeglądu swojego piłkarskiego ekwipunku. Nie chodzi tylko o wyposażenie w najnowsze gadżety. Odpowiednio dobrany sprzęt to inwestycja w twój komfort, bezpieczeństwo i radość z gry. Wybierając sprawdzone rozwiązania, z pewnością będziesz gotowy na każde wyzwanie, jakie postawi przed tobą boisko. Powodzenia w nowym sezonie!
Komentarze
Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.