O odpowiedni poziom nawodnienia powinien dbać każdy człowiek. Jednak zwiększony wysiłek sprawia, że wody potrzeba znacznie więcej, więc jest to szczególnie ważne u sportowców. Jak powinno wyglądać nasze nawadnianie, jeśli trenujemy piłkę nożną?
Nawet przy niewielkich niedoborach wody może dojść do poważnych problemów zdrowotnych, a w skrajnych wypadkach do śmierci. Treningi piłki nożnej są bardzo intensywne. Organizm wraz z potem traci nie tylko wodę, ale i sole mineralne. Jeżeli chcemy zadbać o zdrowie, lepszą wydajność podczas ćwiczeń i szybszą regenerację, o nawodnienie organizmu musimy zatroszczyć się szczególnie.
Dlaczego woda jest tak ważna?
Na wynik podczas meczu ma wpływ wiele czynników, także nawodnienie zawodników. Jest ona odpowiedzialna za usuwanie produktów przemiany materii, dostarczanie pożywienia do komórek. Jest też środowiskiem, w którym zachodzą wszystkie reakcje chemiczne. Ilość wody, jakiej potrzebuje organizm, jest zależna od poziomu aktywności fizycznej, wieku i temperatury. W przypadku, kiedy wody i minerałów traci się więcej, jak podczas intensywnego treningu, zamiast wody lepsze są napoje izotoniczne. Mają one skład odpowiadający stężeniu osmotycznemu w organizmie. Dzięki temu woda doskonale się wchłania i łatwo można uzupełnić płyny. Poza tym jest to też sposób na wyrównanie poziomu elektrolitów. Napoje tego typu można kupić za pośrednictwem strony https://osheeshop.eu/.
Wodę trzeba umieć pić!
W nawodnieniu nie chodzi tylko o to, by pić duże ilości wody. Ważne jest także to, z jaką częstotliwością się ją spożywa. Podstawowa zasada mówi, że kiedy wysiłek jest średniej intensywności i trwa mniej niż godzinę, to wystarczy sięgnąć po zwykłą wodę. Natomiast przy dużej intensywności i przy wysiłku trwającym powyżej godziny znacznie lepiej sprawdzą się specjalne napoje dla sportowców, czyli wspomniane już wcześniej napoje izotoniczne.
O nawodnienie organizmu trzeba dbać codziennie, jednak szczególnie ważne jest to wtedy, kiedy zbliża się mecz. O nawodnienie dbamy już dzień przed a najlepiej dwa. Szykując się do rozgrywek, należy nie tylko pić dużo, ale rozwadniać wszystkie soki bądź napoje izotoniczne. Proporcja z wodą ma wynosić 1:1.
Ponadto 2 godziny przed treningiem albo meczem należy wypić małymi łykami 500-700 ml płynów, 30 minut przed aktywnością wypijamy kolejne 350-400 ml. Kiedy już rozpoczniemy ćwiczenia lub spotkanie, to średnio co 20 minut powinniśmy wypijać 150-250 ml. O nawodnieniu musimy pamiętać także wtedy, kiedy intensywny trening lub mecz się skończy. Wtedy też wypijamy między 450 a 700 ml na każde pół kilograma straconej masy ciała.
Podstawowe objawy odwodnienia
Jeżeli nie będziemy prawidłowo nawadniać organizmu, to narażamy się na odwodnienie. W zależności od tego, jak duże ono będzie, możemy mieć objawy lekkie, jak osłabienie, większe pragnienie i bóle głowy, umiarkowane, jak przyspieszone bicie serca i suchość w ustach i ostre, kiedy nasz oddech jest szybki i zmienia się nasz stan psychiczny.
Komentarze
Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.