Województwo lubuskie jest jednym z niewielu obszarów w Polsce, w którym piłka nożna nie jest najpopularniejszym sportem. Właśnie tam siedzibę mają dwa wielkie żużlowe kluby: Falubaz Zielona Góra i Stal Gorzów Wielkopolski. Nic więc dziwnego, że futbol zszedł na drugi plan. Zaskoczeniem jest jednak to, że do tej pory żaden klub z tego województwa nie zagrał ani razu w Ekstraklasie!

Garść statystyk o województwie lubuskim

Ludność: 1 mln, drugie najmniej zaludnione w kraju po województwie opolskim

Największe miasto: Zielona Góra, ósme największe miasto w Polsce

Inne znane miasta: Gorzów Wielkopolski, Kostrzyn nad Odrą, Nowa Sól, Świebodzin

Kluby w Ekstraklasie: 0 w całej historii

Najbardziej utytułowanym klubem z województwa lubuskiego jest Stilon Gorzów Wielkopolski, który w sezonie 1991/1992 awansował do półfinału Pucharu Polski. W tych rozgrywkach co jakiś czas daje o sobie przypomnieć Lechia Zielona Góra, która w sezonie 2022/2023 dotarła do ćwierćfinału PP, po drodze eliminując chociażby Podbeskidzie Bielsko-Biała, Jagiellonię Białystok czy Radomiaka Radom.

Żużel rządzi, piłka nożna zeszła na drugi plan

Ale to wszystko. Żaden klub nie wystąpił nigdy w Ekstraklasie i nie zanosi się na zmianę. Dla porównania – Odra Opole, które jest z województwa o podobnym zaludnieniu, spędziła aż 22 sezony w Ekstraklasie.

Ci, którzy chcą trenować piłkę nożną, szybko wyjeżdżają i próbują swoich sił w innych rejonach Polski. Województwo lubuskie nie ma silnych piłkarskich tradycji. Można wręcz napisać, że to jeden z niewielu obszarów w Polsce, w którym futbol nie jest numerem jeden. To jednak nie może być wytłumaczenie na to, że żaden klub nie spędził przynajmniej jednego sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej w naszym kraju.

Lubuskie żużlem stoi. Derby, w których rywalizują zawodnicy Falubazu i Stali, zawsze elektryzują mieszkańców i fanów żużla. Piłka nożna tak na nich nie działa, chyba że mecze reprezentacji Polski. Widać to nawet kwestii zakładów bukmacherskich. Jeśli interesujesz się tym tematem, możesz sprawdzić stronę kodybukmacherskie.pl. Znajdziesz tam zawsze aktualny ranking bukmacherów oraz typy na najciekawsze mecze Ekstraklasy i czołowych lig europejskich.

Ziemia lubuska dała nam świetnych bramkarzy

Jedno wiemy na pewno: ziemia lubuska nie jest przeklęta, bo urodziło się na niej kilku reprezentantów Polski. Najlepsi są z pewnością bramkarze: Józef Młynarczyk i Łukasz Fabiański, których nikomu nie trzeba przedstawiać.  W tym województwie urodzili się też m.in. Dariusz Dudka, Andrzej Niedzielan, Grzegorz Wojtkowiak, Kamil Jóźwiak, Tymoteusz Puchacz, Tomasz Kędziora, Dawid Kownacki czy Marcin Oleksy, ampfutbolista, który wygrał plebiscyt na Bramkę Roku 2022.


Brak klubu z województwa lubuskiego w Ekstraklasie jest wynikiem wielu złożonych czynników, takich jak niedostateczna infrastruktura sportowa, problemy finansowe klubów, brak tradycji piłkarskich, odpływ talentów, niewystarczająca promocja oraz konkurencja innych dyscyplin sportowych. Czy to się kiedyś zmieni? Na pewno nie z dnia na dzień, lecz z całą pewnością jest to kwestia, która może zastanawiać.

Na zdjęciu głównym stadion Stilonu Gorzów (fot. LechitaPL)

Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.