Lubimy na sprzęcie elektronicznym oglądać filmy, słuchać muzyki, przeglądać sieć czy też grać w 777 gry online. Jednak od czasu do czasu dochodzi do mniejszych lub większych awarii. Niektóre da się łatwo naprawić, z innymi jest spory problem. Dlatego też firma iFixit ogłosiła listę najlepszych i najgorszych gadżetów w 2019 roku.

Kim jest iFixit?

iFixit jest prywatną firmą mieszczącą się w San Luis Obispo w Kalifornii. Powstała ona w 2003 roku w wyniku zdarzenia, kiedy to Kyle Wiens, założyciel iFixit, nie był w stanie zlokalizować instrukcji naprawy Apple iBook G3. Od tego czasu ta firma proponuje swym klientom części naprawcze, jak i również publikuje darmowe poradniki online dotyczące naprawy elektroniki użytkowej i gadżetów. Zdaniem właściciela tej firmy, nadrzędnym jej celem jest ograniczenie ilości elektrośmieci. Okazuje się bowiem, że sporo produktów można łatwo i tanim kosztem naprawić w domu.

Dzięki narzędziom i instrukcjom można zaoszczędzić czas jak i pieniądze. Firma ta każdego roku dokonuje także podsumowania produktów urządzeń konsumenckich. Dlatego także i w 2019 roku sporządziła swój ranking najlepszych i najgorszych produktów do samodzielnej naprawy. Każdy z produktów otrzymuje ocenę od 0 do 10, gdzie im lepsza ocena, tym bardziej proste i nadające się do naprawy urządzenie.

Kto jest najlepszy?

Najlepszym produktem w 2019 roku został uznany smartfon Fairphone 3. Jest to modułowy telefon, który uzyskał maksymalny wynik 10 na 10. Przede wszystkim większość telefonu stanowią materiały przyjazne dla środowiska. Telefon składa się z 7 modułów. Jeśli jeden z nich zawiedzie i nie będzie możliwy do naprawy, to wtedy wystarczy go zamienić na nowy. Na stronie internetowej firmy znajdują się wszelkie możliwe moduły do zamówienia w dobrej cenie. Telefon ten nie imponuje specyfikacją techniczną, jednak biorąc pod uwagę jego możliwości, może stać się modelem na lata.

Na drugim miejscu znalazł się najnowszy komputer Mac Pro z oceną 9 na 10. Tutaj także docenili modułowość produktu Apple, który można rozebrać na części i wymienić w nim uszkodzone komponenty. Niestety minusem są często drogie elementy od Applle czy brak możliwości naprawy dysku. Na trzecim zaś miejscu znajduje się Xbox One S All Digital Edition. Otrzymał on ocenę 8 na 10. Także cechuje go modułowa budowa, która składa się zaledwie z kilku elementów. W razie problemów można każdy z nich wymienić, choć do tanich to też nie zawsze należy.

Kto jest najgorszy?

Zdaniem iFixit najgorszym produktem w 2019 roku zostały słuchawki Apple AirPods Pro. Uzyskały one zaszczytną ocenę 0 na 10. Nie da się bowiem rozmontować i naprawić słuchawek bez ich uszkodzenia, gdyż wszystko jest ze sobą połączone. Wnętrze jest wręcz wypełnione klejem i silikonem. Mamy zatem do czynienia z produktem typu "jednorazówka". Drugim najgorszym produktem ubiegłego roku został kolejny produkt od Apple - notebook MacBook Pro.

Choć naprawiono w nim możliwość zmiany klawiatury, to jednak większość komponentów w środku jest ze sobą połączona. Zatem model za ponad 2 tysiące dolarów dostał ocenę zaledwie 1 na 10. Na trzecim miejscu podium znalazł się teoretycznie rewolucyjny na rynku rozkładany smartfon Samsung Galaxy Fold. Jego największym problemem jest właśnie ekran. Łatwo można bowiem uszkodzić wyświetlacz poprzez próbę naprawy lub wymiany innych komponentów. Dlatego też produkt Samsunga dostał tylko ocenę 2 na 10.


Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.