Jednym z obowiązkowych etapów uzyskania pozwolenia na broń jest zdobycie patentu strzeleckiego. Stosowny egzamin składa się dwóch części – dziś przybliżymy nieco temat testów z teorii. Sprawdź, czego dotyczą pytania na patent strzelecki i jak trzeba odpowiadać, żeby zdać!

Pytania na patent strzelecki – jak wygląda część teoretyczna?

  • Można uzyskać patent w trzech dyscyplinach strzelań: pistoletu, karabinu i strzelby gładkolufowej.
  • Praktyczne treningi strzeleckie z różnych rodzajów broni palnej wymagają dokładnej znajomości obowiązujących regulaminów.
  • Zestaw testowy podczas egzaminu na patent strzelecki PZZS to 10 losowych pytań z bazy ponad 400 zadań, podzielonych na 5 głównych kategorii.

Jedną z metod przygotowania do egzaminu jest dokładne zapoznanie się ze wszystkimi regulacjami prawnymi. W praktyce wiele osób woli przyswajać wiedzę przez rozwiązywanie kolejnych testów – i to może działać. Łatwiej nie tylko zapamiętać istotne szczegóły, ale i zrozumieć całe zagadnienie, systematycznie powtarzając wszystkie pytania na patent strzelecki z aktualnej bazy PZSS. Test może mieć zarówno formę zamkniętą (jedno- lub wielokrotnego wyboru), jak i otwartą.

Czego dotyczą przykładowe pytania egzaminacyjne? Od zasad bezpieczeństwa po budowę broni sportowej

Na egzaminie pojawi się 10 pytań z pięciu dziedzin, po dwa z każdej z nich. Poniżej wszystkie kategorie z wybranym jednym przykładem:

  1. Ustawa o broni i amunicji wraz z przepisami, które wydano na jej podstawie – jakie są istotne części broni palnej?
  2. Zasady bezpieczeństwa przy posługiwaniu się bronią sportową – czy prowadzący strzelanie może usunąć ze strzelnicy osobę niestosującą się do jego poleceń?
  3. Regulaminy strzeleckie – w jakiej odległości znajdują się stanowiska strzeleckie w konkurencjach zatwierdzonych przez Międzynarodową Federację Sportu Strzeleckiego (ISSF)?
  4. Budowa, zasady działania i dane techniczne broni do celów sportowych – jakie parametry mają pistolety centralnego zapłonu dopuszczone przez ISSF (kaliber, ciężar z rozładowanym magazynkiem, opór języka spustowego, długość lufy, odległość między muszką a szczerbinką, wymiary wewnętrzne pudełka do przechowywania broni)?
  5. Znajomość przepisów kodeksu karnego dot. przestępstw związanych z bronią palną – jakie są konsekwencje niedopełnienia obowiązku zawiadomienia Policji o utracie lub zbyciu innej osobie broni i amunicji do tej broni?

Część teoretyczna egzaminu na patent strzelecki – wymagania zdawalności

Na rozwiązanie testu jest 20 minut. Na wszystkie 4 pytania z dwóch pierwszych kategorii należy odpowiedzieć w pełni poprawnie – w pozostałych 6 pytaniach można popełnić tylko jeden błąd. Negatywny wynik egzaminu teoretycznego na patent strzelecki uniemożliwia podejście do części praktycznej, w której trzeba wykazać się umiejętnościami posługiwania się daną bronią.

artykuł sponsorowany

Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.