Każdy z nas tam był. Budzisz się rano, zakładasz odzież kolarską, którą tak dobrze znasz i wyruszasz na długą przejażdżkę. Wszystko czuje się świetnie aż do 3 godzin później, kiedy... O nie! "Gdzie jest moje krocze?", zastanawiasz się. Gdy spoglądasz w dół na swoje delikatne części ciała, okazuje się, że ich wrażliwość ujawnia niefortunna kałuża potu, która niespodziewanie przedostała się przez wkładkę do szortów. Gdyby tylko to z nich nie uciekło! Gdyby tylko nie zatrzymały go w sobie! Gdyby tylko nie dopuściły do tej strasznej sytuacji! Tak, gdyby tylko były to lepsze spodenki.


Dlaczego dobór spodenek rowerowych jest tak ważny?

Załóżmy, że przez te trzy godziny jeździmy na rowerze. Z ergonomicznego punktu widzenia rowerzysta ma trzy punkty kontaktu z rowerem. Są to: kierownica, którą chwytamy rękami, pedały, którymi napędzamy rower, oraz siodełko, na którym siedzimy. Pomimo tego, że nasze ręce i nogi są w ciągłym kontakcie z rowerem (w końcu rzadko jeździmy bez trzymania kierownicy czy kręcenia pedałami), to przede wszystkim z powodu tego, jak duży ciężar ciała spoczywa na naszym tyłku!

Wróćmy do naszej trzygodzinnej podróży. Kiedy jedziemy przez prawie cztery godziny siedząc na siodełku, trudno chyba obyć się bez doskonałych, wygodnych spodenek kolarskich. Spodenki rowerowe przede wszystkim amortyzują wstrząsy, dzięki czemu jazda jest bardziej komfortowa, co odciąża naszą miednicę i zmniejsza ilość wstrząsów absorbowanych przez nasz kręgosłup. W miarę upływu czasu te trzy czynniki nabierają coraz większego znaczenia.

Najważniejsza jest wygodna wkładka!

Kiedy jeździmy na rowerze, to właśnie na nim spoczywa największa część naszego ciężaru ciała. To właśnie dzięki temu możemy tak siedzieć i siedzieć. Dlatego właśnie wybranie doskonałej wkładki do spodenek kolarskich jest tak kluczowe. Jeśli przejrzysz linie niektórych producentów, z pewnością znajdziesz odzież kolarską podzieloną według godzin aktywności.

Stop! Nie ma reguł dla każdej aktywności. Niektórzy ludzie chcą iść w umiarkowanym tempie, podczas gdy inni nie chcą się pocić. Zatrzymaj się w tym miejscu. Przyjrzyjmy się, skąd wiemy, czy jedna para spodenek rowerowych będzie wygodna, a druga nie.

Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.