Niezwykle ważną witaminą, w szczególności dla kobiet w ciąży i dzieci jest cholina. Jej niedobór może prowadzić do wad rozwojowych płodu. Trzeba również wiedzieć, że odpowiada za prawidłową pracę mózgu i układu nerwowego. Prawidłowy poziom choliny zmniejsza aż 8-krotnie ryzyko występowania Zespołu Downa i autyzmu u dzieci. Zatem, co jest bogatym źródłem witaminy B4 i czy warto ją suplementować?


Cholina – poznaj jej działanie

To właśnie cholina odpowiada za transport substancji odżywczych w okresie płodowym, ponieważ odpowiedzialna jest za przepływ krwi w łożysku. Odpowiedni poziom choliny sprawia, że znacząco spada ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, nieprawidłowej pracy układu nerwowego czy rozwoju mózgu. Zmniejsza się też ryzyko cukrzycy czy też nadciśnienia. Trzeba wiedzieć, że witamina B4 jest ważna nie tylko dla dzieci, ale również dla osób dorosłych. Dzięki niej może być zachowana odpowiednia lepkość krwi i utrzymana prawidłowa struktura komórek. Ponadto kontroluje funkcje układu oddechowego, pracę serca i mięśni. Ułatwia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a więc A, D, E i K, a także sprzyja regulacji gospodarki lipidowej. Warto wiedzieć, że stosowana jest wspomagająco w leczeniu zaburzeń wynikających z niskiego poziomu acetylocholiny, np. choroby Alzheimera.

Kto jest narażony na niedobór choliny i jak się on objawia?

Trzeba wiedzieć, że wszystkie osoby żyjące w stresie, a także nadużywające alkoholu są szczególnie narażone na niski poziom choliny w organizmie. Nieodpowiednie stężenie witaminy B4 sprawia, że cholesterol nie dociera do komórek, w wyniku tego powstają odpady martwego białka, które nie dopuszcza substancji odżywczych do komórek, przez co obumierają. Niedobory prowadzą do stanów lękowych i problemów z sercem, zaników pamięci i problemów z koncentracją, nawet tuż po 40 roku życia. Ponadto objawami niedoboru witaminy B4 mogą być zaparcia lub biegunki, bóle głowy, mdłości czy stany oszołomienia.

Czy nadmiar choliny jest toksyczny?

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że choliny nie można przedawkować, ponieważ nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Nie ma w literaturze przedmiotu żadnej wzmianki o toksycznym wpływie nadmiaru witaminy B4 na organizm. Niemniej jednak przy nadmiernym spożyciu mogą wystąpić objawy niepożądane takie jak: nieprzyjemny, rybi zapach z ust, mdłości, biegunka, wymioty, pocenie się czy niskie ciśnienie tętnicze.

Zapotrzebowanie na cholinę i występowanie witaminy B4 w produktach naturalnych

Należy podkreślić, że zapotrzebowanie na cholinę jest różne w zależności od wieku, płci, czy stanu fizjologicznego. W przypadku kobiet wynosi ok. 425 mg, w okresie ciąży zwiększa się do 450 mg, a w okresie karmienia piersią do 550 mg. W przypadku dorosłych mężczyzn zapotrzebowanie to 550 mg na dzień. Dobrym źródłem choliny są m.in.: żółtka kurzych jaj, ryby morskie, podroby, orzechy, suche nasiona roślin strączkowych, pomidory, szpinak, kapusta, czy sałata. Cholinę w tabletkach jako samodzielną substancję lub element wieloskładnikowego preparatu można zakupić w aptece. Warto zażywać cholinę w przypadku niedoborów, a także w okresach zwiększonego zapotrzebowania – w okresie ciąży i karmienia, a także w okresach zwiększonego poziomu stresu.

Zakupu choliny, a także wielu innych suplementów diety i odżywek dla sportowców można dokonać w oficjalnym sklepie OstroVit dostępnym pod adresem https://ostrovit.com.

Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.