Kwiecień 2017 roku to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. To właśnie wtedy dokonała się zmiana, która na zawsze odmieniła bieg wydarzeń. Mowa tutaj o wprowadzeniu ustawy hazardowej, która miała ograniczyć dostępność szarej strefy i sprawić, że w naszym kraju znajdą się tylko legalni operatorzy. Czy takie założenie udało się zrealizować? Jak wygląda obecna sytuacja bukmacherów w naszym kraju?

Legalne zakłady bukmacherskie

Przed kwietniem 2017 roku branża hazardowa w Polsce była mocno nasycona przez zagraniczne podmioty, które nie odprowadzały podatków w naszym kraju. Zmiana w prawie miała na celu ograniczanie tego procederu. Z perspektywy czasu trzeba przyznać, że po części taki plan udało się zrealizować. Głównym celem wprowadzenia ustawy hazardowej było zmniejszenie szarej strefy, a ostatnie wyniki, które są raportowane w mediach, przedstawiają, że udział zagranicznych podmiotów, działających nielegalnie na terenie naszego kraju stale się zmniejsza. Oczywiście nadal są to duże wartości, które nie są zbliżone do 0, jednak w porównaniu z tym co było, widać, że wprowadzenie ustawy hazardowej odnosi wymierne korzyści.

Branżowe dinozaury

W gronie bukmacherów, którzy mocno optowali za wprowadzeniem ustawy hazardowej w naszym kraju trzeba wymienić takie firmy, jak STS, Fortuna i Totolotek. Nic dziwnego, że dwaj pierwsi z tego grona stali się obecnie liderami branży i mają największy udział w rynku. Są to operatorzy, którzy od dawna działają na terenie naszego kraju, a taki Totolotek swoją działalność rozpoczął w 1992 roku.

Wprowadzenie ustawy hazardowej sprawiło, że STS i Fortuna zbudowały swoją pozycję na zgliszczach szarej strefy. Było pewne, że część osób zrezygnuje z grania u nielegalnych operatorów, ze względu na konsekwencje prawne, a tym samym STS i Fortuna walczyły głównie pomiędzy sobą o nowych klientów.

12% podatek

Jednym z głównych mankamentów dla graczy, którzy nadal korzystają z usług bukmacherów, znajdujących się w szarej strefie jest 12% podatek. Grając u legalnych bukmacherów z pewnością zauważyłeś, że obstawiając kurs 2.00, Twoja wygrana nie jest równa podwojeniu tej stawki, a jedynie 88%. To wszystko ze względu na 12% podatek, który został negatywnie przyjęty przez graczy, ale jednocześnie jest dobrą wiadomością dla skarbu państwa.

Legalni bukmacherzy starają się konkurować pod tym kątem i od czasu do czasu wprowadzają promocje, które umożliwiają graczom korzystanie z ich usług bez podatku. Oczywiście jest to tylko zapisane w ten sposób, ponieważ realnie podatek nadal obowiązuje, jednak bukmacher bierze go na siebie.

Legalni bukmacherzy – lista

Lista rankingowa bukmacherów na terenie naszego kraju stale się powiększa. Na początku głównie były to branżowe dinozaury, czyli STS, Fortuna i Totolotek, ale z każdym miesiącem konkurencja w branży wzrasta, po tym jak więcej operatorów otrzymuje licencję. Wracają również podmioty, które długimi fragmentami nie były legalne, jak chociażby Betclic, a coraz głośniej jest w branży o wejściu takich podmiotów, jak Betway, czy Bwin, które bez wątpienia będą się kojarzyć polskim graczom.

Tak prezentuje się lista uprawniająca operatorów do miejsca w rankingu bukmacherów na terenie naszego kraju.

 • STS S.A   
 • Fortuna online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.   
 • Superbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.   
 • E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.   
 • BetFan Sp. z o.o.   
 • forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.   
 • Totolotek S.A.   
 • LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.   
 • eWinner Sp. z o.o.   
 • BetX Polska Sp. z o.o.   
 • Polski Bukmacher Sp. z o.o.   
 • Bukmacherska Sp. z o.o.   
 • Cherry Online Polska Sp. z o.o.   
 • Totalbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.   
 • BEM Operations Limited   
 • Silesia Entertainment Sp. z o.o.   
 • Mr BET zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.   
 • BestBet Sp. z o.o.  
 • Traf – Zakłady Wzajemne Sp. z o.o.

Ranking legalnych bukmacherów – kto jest najlepszy?

Fakt rosnącej konkurencji na rynku zakładów bukmacherskich to dobra informacja dla graczy. Mają oni przede wszystkim większy wybór, a tym samym mogą decydować według swoich preferencji. Niezmiennie od czasu wprowadzenia ustawy hazardowej największy udział w polskim rynku ma STS. Tuż za jego plecami plasuje się znana i lubiana Fortuna. Obecnie są to firmy, które we dwójkę mają więcej niż połowę udziałów w polskim rynku. Ranking bukmacherów ma jednak jeszcze innych operatorów, na których warto zwrócić uwagę.

1. Superbet

Bukmacherem, który obecnie robi furorę w branży jest Superbet. Zdaniem graczy, którzy mieli zdecydować o swoim ulubionym operatorze i firmie, w której obecnie grają, bardzo często opinie wskazują na Superbet. Wszystko za sprawą znakomitej oferty, dobrych promocji, a także ciekawych kampanii marketingowych. Superbet stale buduje pozycję na polskim rynku, jednak trzeba przyznać, że w porównaniu do okresu, gdy ta firma miała tylko licencję na udzielanie zakładów wzajemnych w punktach stacjonarnych, obecnie wygląda to zdecydowanie lepiej. Superbet staje się powoli znaczącą konkurencją dla STS-u i Fortuny, a celem firmy jest zdominowanie polskiego rynku, podobnie, jak dokonali tej sztuki w Rumunii, czyli w kraju, z którego wywodzi się Superbet.

2. STS

Patrząc na sam procentowy udział w rynku, STS jest obecnie największym bukmacherem na terenie naszego kraju. W zależności od dostępnych danych ta firma ma ponad 40% udziału w rynku, jednak patrząc na ostatnie wyniki, można zauważyć lekką tendencję spadkową. STS ciągle znajduje się na pozycji lidera, jednak nowi bukmacherzy bez wątpienia nie śpią i tworzą mu naprawdę silną konkurencję.
 
3. Fortuna
 
Fortuna to również bukmacher, który od bardzo dawna znajduje się na terenie naszego kraju. Spora część graczy zaczynała swoją przygodę z obstawianiem właśnie od korzystania z usług tego operatora w punktach naziemnych. Fortuna ma około połowę udziału w rynku, względem danych STS - jest to około 25%. Obie te firmy są przede wszystkim zakorzenione w pamięci graczy i bardzo mocno bazują na lojalności swoich klientów.

4. Betclic

Bukmacher, który pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. Betclic kojarzył się graczom przede wszystkim z tego, że przed wprowadzeniem ustawy hazardowej oferował znakomity cashback. Ludzie wpłacali pieniądze, grali pierwszy kupon bez ryzyka i jeśli nie wchodził, otrzymywali zwrot. Trzeba jednak wprost przyznać, że obecnie nie jest to już nic innowacyjnego, ponieważ większość legalnych bukmacherów w naszym kraju ma taką propozycją dla swoich nowych klientów. Betclic zbudował swój udział w rynku bukmacherskim, głównie ze względu na inwestycję we freak fighty. Jest to operator, który działa na zupełnie innej strategii, niż większość polskiego rynku, ale trzeba przyznać, że od momentu uzyskania licencji, taka strategia przynosi skutki, jeśli spojrzymy na liczby.

Tak prezentuje się aktualna czołówka rankingu bukmacherów, jeśli spojrzymy na udział w rynku, a także opinie graczy. Istotna w opiniach jest również oferta na Ekstraklasę!

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze - @Mati_N95

 

Komentarze

korzysta z zabezpieczenia
reCAPTCHA
Prywatność Warunki

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.