Piłkarskie wyniki na żywo, relacje LIVE

Przerwany mecz, walkower i śmieszna kara za uderzenie sędziego
2017-09-20 11:09:55

Mecz KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Wiślanie Jaskowice (3 liga, grupa IV) został przerwany przy stanie 0-2. W przerwie kibice gospodarzy naruszyli "nietykalność sędziego". Skończyło się oczywiście walkowererem i... śmiesznie niską karą dla miejscowych.
 
Trwa mecz KSZO Ostrowiec - Wiślanie Jaśkowice. KSZO gra chaotycznie, co poczuli grający od samego początku z werwą zawodnicy beniaminka 3 ligi.

Pierwsza bramka dla Wiślan (która padła po rzekomym faulu na zawodniku KSZO) na moment pobudziła miejscowych, ale na nic się to zdało, gdyż w 45 minucie faulowany w polu karnym gospodarzy został Maciej Bębenek . Wynik 0-2 do przerwy. Atmosfera na stadionie, wśród działaczy i kibiców gęsta. Śmiem powiedzieć, że tak gęsta, iż Gesslerowa mogła śmiało zrobić wtedy na stadionie kuchenne rewolucje...

Wtedy nastąpił tak zwany 'cliffhanger':
 
"Przy zbliżaniu się do tunelu zgromadziła się tam liczna grupa kibiców gospodarzy (przy bezczynności służb porządkowych). Z wyżej wymienionej grupy kibiców jedna z kobiet opluła sędziego, a inna osoba naruszyła jego nietykalność cielesną poprzez uderzenie w okolice szyi" - fragment protokołu Przemysława Wróbla, sędziego spotkania.

Sędzia Wróbel został opluty przez znaną na stadionie KSZO kobietę, a także został uderzony w szyję przez bliżej nieokreślonego sprawcę (oczywiście, wszyscy zainteresowani wiedzą, kto uderzał). Wyobraźmy sobię, że ów sprawca robi zamach na sędziego, sędzia Wróbel się schyla, zostaje uderzony w błędnik, upada, uderza głową o kant muru, dostaje momentalnego krwotoku i umiera przy zejściu do szatni. Abstrakcja prawda? Ale to tylko 15 cm różnicy, ułamek sekundy reakcji.

Na szczęście nic poważnego się nie stało, sędzia został lekko uderzony, opluty, zwyzywany - czyli ligowy standard sprzed 20 lat na A-klasie.

Wczoraj doczekaliśmy się decyzji Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej:

- walkower 3-0 dla Wiślan (na boisku 2-0 do przerwy)
- kara pieniężna 1000 zł dla KSZO
- trener Tadeusz Krawiec musi przeprosić sędziego w serwisie YouTube.

Groteskowym jest to, że swoim orzeczeniem Podkarpacki ZPN przyznaje rację sędziemu, ale jednocześnie nakłada śmiesznie niską karę na klub KSZO.

Co można wyczytać z tego orzeczenia?

1. Jeżeli Twój klub przegrywa do przerwy 0-2, gra piach i jest fatalny w skuteczności - przypierdol sędziemu.
2. Boisz się kar? Zróbcie to w 10 osób. Na karę złożycie się po 100 zł. Może dużo, może mało - ale za taką stawkę możecie zrobić to o czym marzy 3/4 polskich kibiców - wytłumaczyć pięściami sędziemu, że nie potrafi sędziować.
3. Jeżeli w III lidze podkarpacki związek nakłada karę 1000 zł na klub za uderzenie sędziego, to w IV lidze będzie to pewnie 500 zł, w klasie O - 250zł... a w klasie B - 100zł?

Może pora pomyśleć o tym, by sędziowie przechodzili obowiązkowe kursy brazylijskiego ju-jitsu albo chociaż odbyli kilka amatorskich walk w klatkach podczas PLMMA?

Moim zdaniem, jak już Podkarpacki Związek Piłki Nożnej przyznaje rację sędziemu to kara jest jedna. Zamknięcie stadionu na całą rundę, 20 tys. zł kary, minus 10 pkt w ligowej tabeli i rozgrywanie meczów KSZO w przyszłej rundzie co najmniej 50 km od Ostrowca.

Wtedy na pewno żaden klub nie odważyłby się na dopuszczenie postronnych osób w pobliże sędziów, inwestując w ich bezpieczeństwo. A sędzia bezpieczny, to taki, któremu nic innego głowy nie zaprząta - przez co w stu procentach może skupić się na meczu.
 
Poza tym popatrzmy w regulamin rozgrywek.

Jeżeli podkarpacki związek przyznaje rację sędziemu to mamy decyzje sprzeczną z regulaminem, otóż :

Art. 72
Groźba lub przemoc
§1. Kto stosuje groźbę, przemoc lub narusza nietykalność cielesną sędziego (...) podlega karze pieniężnej nie niższej niż 2.000 zł, karze dyskwalifikacji lub karze wykluczenia z PZPN.
§2. Odpowiedzialność za przewinienie dyscyplinarne o którym mowa w § 1 ponosi również klub, jeżeli co najmniej dwóch zawodników lub działaczy tego klubu dopuszcza się powyższego zachowania, organ dyscyplinarny może wymierzyć wtedy:
a) karę pieniężną,
b) weryfikacja zawodów jako walkower,
c) rozgrywanie meczu bez udziału publiczności,
d) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej ilości meczów z
udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym w
miejscowości, będącej siedzibą klubu

A co powiedział trener KSZO?
 


Art. 77
Wypowiedzi poniżające
 
Za wypowiedzi lub inne działania, mogące poniżyć w opinii publicznej, narazić na utratę zaufania, potrzebnego do wykonywania powierzonej funkcji lub prowadzenia działalności w sporcie piłki nożnej lub znieważające: członków władz PZPN, związków piłki nożnej, ligi zawodowej, klubów, zawodników, trenerów, sędziów, działaczy sportowych i innych osób, wskazanych w art. 2 niniejszego regulaminu, wymierza się osobom fizycznym, z wyjątkiem kibiców karę:
a) upomnienia,
b) nagany,
c) karę pieniężną w wysokości od 500 zł.
d) dyskwalifikacji,
e) wykluczenia z PZPN.

Prezes, trener, działacze wymienieni w protokole, pracownicy klubu:

Art. 70
Podważanie decyzji sędziowskich

Za podważanie decyzji sędziowskich lub kompetencji sędziów przez zawodników, trenerów członków sztabu medycznego lub działaczy, wymierza się karę pieniężną w wysokości od 500 zł.

To na jakiej podstawie Podkarpacki Związek wyliczył 1000 zł kary?
Komentarze

=

Redakcja portalu polskieligi.net nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.